دسته بندی مطالب

۵ مهارت برای کنترل احساسات

۲۹ خرداد ۱۳۹۸۰ گوناگون هنر و مهارت

کنترل احساسات مقوله ای است که اکثر ما برای انجام آن آمادگی نداریم. هیچ کس تا به حال به ما یاد نداده که چگونه احساساتمان را کنترل کنیم. اما به کمک بعضی تمرین ها می توانیم احساساتمان را کنترل کنیم. در این مطلب خانومانه سعی داریم تا به حل این موضوع بپردازیم. فراموش نکنید که با تمرین و سعی است که می توانید در این کار موفق شوید. کنترل احساسات به معنی نادیده گرفتن یا سرکوب کردن آن ها نیست. کاری که باید انجام دهیم این است که به شیوه ای صحیح با آن ها مواجه شویم تا به تعادل برسیم.

۵ تمرینی که در زیر به آن ها می پردازیم مهم ترین و در عین حال ساده ترین تمرین ها برای کنترل موثر احساسات هستند. اگرچه تمرین ها و تکنیک های زیادی وجود دارد اما این ۵ تکنیک می توانند بسیار موثرتر از شیوه های دیگر به شما کمک کنند.

 

5 مهارت برای کنترل احساسات

 

۱- مدیتیشن با تمرکز بالا

این متد که در انگلیسی مایندفولنس (mindfulness) یا حضور در لحظه نیز گفته می شود، تمرکز کردن عمیق بر روی یک موضوع است؛ استراحت کردن، حرکت نکردن، نفس کشیدن و مشاهده کردن.  

– آگاهی کامل و تمرکز عمیق (حضور در لحظه) یک تمرین است که می توانید هر روز آن را انجام دهید. در مدت کمتر از ۵ دقیقه، بنشینید یا دراز بکشید (به هر شکلی که راحت تر هستید) و بر روی تنفستان تمرکز کنید.

– این کار به معنای تخلیه روح نیست؛ بلکه به معنای احساس کردن و مشاهده احساسات بدون قضاوت است. این کار احساس هر آن چیزی است که می خواهید به خودتان بگویید اما نمی توانید.

اگر این کار را در زمان جر و بحث با کسی انجام دهید و قبل از آن که به او چیزی بگویید یا واکنشی نشان بدهید صبر کنید و این کار را انجام دهید، متوجه می شوید که احساساتتان بسیار مثبت تر خواهد بود و هیچ مشکل حادی به وجود نمی آید.

 

۲- هر روز از احساساتتان بنویسید

نوشتن خاطرات روزانه از احساسات، بسیار مهم و ضروری است. نوشتن نوعی درمان است و به شما کمک می کند که با احساساتتان مواجه شوید و به آن ها فکر کنید. با گذشت زمان و نوشتن هر روز احساسات، می بینید که چه احساساتی در شما تکرار می شوند و به این ترتیب راحت تر می توانید آن ها را مدیریت کنید. علاوه بر این، هر بار که با احساسات ناراحت کننده مواجه می شوید می توانید به صفحه های قبل رجوع کنید تا ببینید که چه راهی بهتر است تا از این غصه رها شوید. نوشتن باعث می شود که حس امنیت کنید و بتوانید احساساتتان را کنترل کنید.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه از نظر احساسی قوی و محکم شویم؟

 

۳- سمت و سوی فکرتان را تغییر دهید

 

سمت و سوی فکرتان را تغییر دهید

 

سومین تمرین برای کنترل احساسات تمرکز کردن بر روی تغییر جهت تفکرات است. با این کار ملاحظه خواهید کرد که هر وقت احساس عصبانیت کنید، تفکرتان بر عصبانیت غلبه خواهد کرد. در این لحظه باید یک کلمه کلیدی را به یاد آورید که به این تفکرتان پایان دهد. کلمه ای مثل «بسه»، «کافی است» یا هر کلمه ای دیگری را به ذهن بیاورید که به افکار منفی پایان می دهد. سپس می توانید افکار منفی را بنویسید و بعد از پایان آن تفکرات مثبت را کنار آن بنویسید. در این صورت احساسات خوب به سراغ شما می آیند، حتی اگر تصور کنید که در ابتدا این تفکر تاثیری ندارد، اما به مرور آرامش سراغتان می آید و نگرانیتان از بین می رود.

 

۴- به خودتان برای نگران شدن زمان بدهید

این جمله عجیب به نظر می رسد، نه؟! اکثر ما بیش از آن که منطقی باشد نگرانیم، اما اگر برای نگران بودن زمان بگذاریم، شاید به نظر خنده دار برسد اما بسیار موثر است. بعضی افراد این تمرین را به شیوه زیر انجام می دهند:

آن ها نیم ساعت تا یک ساعت در روز را به فکر کردن به دغدغه هایشان اختصاص می دهند و به نگرانی هایشان اجازه می دهند که فقط در یک زمان خاص به سراغ آن ها بیاید. بعد از گذشت زمان متوجه می شوید که دغدغه ها اهمیت کمتری می یابند و شما هستید که آن ها را مدیریت می کنید. این بهترین راه است که تمام روز را به فکر کردن به مشکلات نپردازید.

 

۵- سریع یک آینه پیدا کنید

 

سریع یک آینه پیدا کنید

 

این تمرین جالب خیلی راحت به شما کمک می کند تا احساساتتان را کنترل کنید. به محض این که احساسات منفی پیدا کردید، سریع جلوی آینه بروید. حتی اگر آینه جیبی دارید هم می توانید استفاده کنید. جلوی آینه بایستید و بخندید. حتی اگر نمی توانید باید سعی کنید بخندید. به مدت ۲ تا ۵ دقیقه در آینه در حالت خندان به خود نگاه کنید و بخندید. این تمرین به شما این امکان را می دهد که آرامش پیدا کنید. لبخند حتی اگر ساختگی هم باشد باعث ترشح هورمون های اندورفین می شود. در نتیجه بهتر می توانید بر مشکل در لحظه غلبه کند.

 

هرگز احساسات خود را سرکوب نکنید

تمرین هایی که در بالا به آن اشاره شد کمک بسیاری به مثبت شدن عواطفتان می کنند. اما هرگز نباید از آن ها برای سرکوب کردن، فراموش کردن یا نادیده گرفتن احساساتتان استفاده کنید. این تمرین ها فقط کمک می کنند تا احساسات را کنترل کنید نه این که آن ها را به طور ناگهانی سرکوب کنید. این تمرین ها باعث آرام کردن و تعادل روحی می شوند. اگر خودتان و احساساتتان را سرزنش کنید مشکلی حل نخواهد شد. فقط باید یاد بگیرید که احساسات را به درستی کنترل کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران