دسته بندی مطالب

۵ نشانه کمبود عاطفی در کودکان

۹ مرداد ۱۳۹۹۰ کودک

تمامی کودکان برای رشد صحیح به عشق و محبت نیاز دارند و اگر این عشق و محبت را به درستی دریافت نکنند و در سال های اولیه کمبود مراقبت، محافظت، دلبستگی و توجه را دریافت کنند دچار کمبود عاطفی می شوند. این کمبود عاطفی، می تواند نتیجه بسیاری از موارد باشد از قبیل: کوتاهی و غفلت والدین، ترک تحصیل، بد رفتاری، رها کردن کودکان بدون محبت و توجه و سایر شرایط پیچیده موجود در محیط خانواده که آسیب زا هستند. اگر می خواهید بدانید نشانه های این مساله جدی در کودکان چیست، در این مطلب خانومانه در مورد ۵ نشانه مهم آن صحبت خواهیم کرد.

 

5 نشانه کمبود عاطفی در کودکان

 

کمبود عاطفی چیست؟

کمبود عاطفی هنگامی رخ می دهد که بی توجهی نسبت به نوزادان و یا کودکان وجود داشته باشد. این امر ممکن است به دلیل عدم مراقبت یا عدم توجه از طرف مراقبان اصلی کودک باشد. اوضاع تروماتیک مانند ترک یا بدرفتاری نیز می تواند از علت های کمبود عاطفی باشد. متاسفانه، هنگامی که والدین از نظر عاطفی از کودکان فاصله می گیرند و یا غایب هستند و به فرزندان خود توجه کافی را ندارند و برای آن ها وقت کافی را نمی گذارند، این امر می تواند به نقص عاطفی منجر شود.

درنتیجه، کودکان احساس می کنند که والدین آن ها را دوست ندارند؛ احساس می کنند که والدین آن ها رد می کنند و یا نادیده می گیرند. این امر، تاثیر منفی بر روی احساسات آن ها می گذارد. وقتی کودکان کوچک هستند، متوجه اتفاقات نمی افتند؛ با این حال، درک می کنند که در محیطی زتدگی می کنند که عشق و توجه مورد نیاز در آن وجود ندارد.

 

علائم کمبود عاطفی در کودکان

 

کمبود عاطفی در کودکان_1

 

۱- پرخاشگری

وقتی کودکان پرخاشگر می شوند، بهتر است توجه لازم را به آن ها نشان دهید و مهم تر از آن این نکته است که به حرف آن ها گوش فرا دهید. به آن ها نشان دهید که آنچه می گویند، برای شما مهم است. به این ترتیب، آن ها اعتماد به نفس خود را برای بیان آنچه که آن ها را آزار می دهد، باز می یابند و به شما اعتماد می کنند.

 

۲- نافرمانی

هنگامی که کودک احساس می کند والدین به نیازهایش تمایل دارند، نافرمانی به وجود می آید. با نمایش رفتارهای منفی، درصدد کسب توجه هستند. برخی از علائم نافرمانی در کودکان شامل موارد زیر می باشد:

– خشم

– تحریک پذیری

– تغییر خلق و خوی ناگهانی

– گریه بدون کنترل

– پرخاشگری

– ترس

این موضوعات نیاز به توجه حرفه ای دارد؛ اگر اینگونه نباشد و کودکان نتوانند بر آن ها غلبه کنند، در نتیجه احساس پوچی و عدم اعتماد به وجود می آید و با بزرگ شدن کودکان همچنان بر روی آن ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

مطلب پیشنهادی: افسردگی و اضطراب، میراث والدین برای فرزندان

 

۳- ناامنی

هنگامی که کودکان احساس تهی بودن عاطفی را دارند، کمبود اثربخش عاطفی ایجاد می گردد، آن ها احساس می کنند آسیب پذیر هستند و بدون محافظت. این امر منجر به ترس آن ها از روابط با سایر افراد می گردد. آن ها دائما نسبت به همه بی اعتماد هستند و این نشانه بسیار بدی است.

 

۴- عملکرد تحصیلی ضعیف

کمبود عاطفی عواقب علمی از جمله عملکرد ضعیف تحصیلی، مشکلات مربوط به یادگیری و عدم ایجاد انگیزه را به همراه دارد. این کودکان توانایی های اجتماعی کمی دارند و هر گونه نشانه ی کوچکی از محبت را از جانب اطرافیان رد می کنند.

 

۵- علاقه بیش از اندازه به وسایل الکترونیکی

برخی از والدین، فقط برای اینکه فرزندانشان ساکت باشند، آن ها را به مراقبت از وسایل الکترونیکی رها می کنند مانند تبلت، تلویزیون، تلفن همراه و غیره. در نتیجه، کودکان در پایان فاقد تعاملات انسانی هستند.

 

پیامدهای کمبود عاطفی

– عدم اعتماد عمومی به دیگران

– دشواری در بیان احساسات و همچنین کنترل احساسات

– مشکلات مرتبط با توجه

– اضطراب

– مشکلات مرتبط با کنترل انگیزه، تغییر رفتار و واکنش های پرخاشگرانه

– عدم توسعه زبان و توانایی های اجتماعی

 

کمبود عاطفی در کودکان_2

 

در نتیجه کمبود عاطفی، همه این علائم می توانند فرد را در بزرگسالی همراه کنند. این امر کودک را به یک فرد وابسته و خودمحور با توانایی های اجتماعی ضعیف تبدیل می کند.

علائم کمبودهای عاطفی می توانند هشداری باشد برای کارهایی که باید کمی متفاوت انجام دهیم. اگر این علائم را در فرزند خود مشاهده کردید، حتما رفتار خود را اصلاح نمایید و در جهت رفع نیازهای فرزند خود اقدام نمایید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که کمبود عاطفی بر رشد شخصیت کودک تاثیر می گذارد. این ها شامل مشکلات هویتی و عدم تحرک عاطفی است. در آینده، هنگامی که کودکان پا به بزرگسالی می گذارند، با توجه به عدم اعتماد به نفس ممکن است روابط ناپایدار و سختی را برقرار کنند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران