دسته بندی مطالب

۵ نکته کاربردی در آشپزخانه

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸۰ خانه و خانه داری

همواره نکات مهمی وجود دارد که اگر به آن ها توجه کنیم کارها بسیار راحت تر و سریع تر از چیزی که فکرش را می کنیم انجام می شود. در این مطلب خانومانه به تعدادی از این نکات که در آشپزخانه کاربردی است اشاره خواهیم کرد. 

 

5 نکته کاربردی در آشپزخانه

 

۱- هنگام جوش آوردن آب، حتما در ظرف را قرار دهید.

معمولا برای جوشاندن آب شعله را تا بیشترین حد ممکن بالا می بریم. در واقع یک عقیده ی مشترک وجود دارد که هر چه حرارت بیشتر باشد، آب زودتر می جوشد. شما هم موافقید؟! اما حقیقت چیزی غیر از این است؛ شما می توانید با گذاشتن درپوش حرارت را بیشتر به دام بیاندازید و زمان تقریبی برای جوشاندن آب را به نصف کاهش دهید. حتی در مواردی که در دستور تهیه ی غذا آمده از گذاشتن در ظرف اجتناب کنید هم این کار را انجام دهید. مطمئن باشید در رسپی اشکالی به وجود نخواهد آمد.

 

۲- پس از برش مواد غذایی، از سر کند چاقو برای ریز و خرد کردن مواد روی تخته کار استفاده کنید.

برخی از مواد مانند پیاز ابتدا روی تخته کار برش می خورند و سپس در ظرف مورد نظر خرد می شوند. اما همیشه برای این کار بهتر است چاقو را بچرخانید و از سر کند آن برای ریز کردن استفاده کنید. در غیر این صورت تیغه ی آن به سرعت کند شده، چاقوی شما کارایی خود را از دست می دهد و مجبور به تیز کردن چاقوی آشپزخانه می شوید. علاوه بر این ممکن است هنگام برش زدن در دستتان بلغزد و خطرات دیگری در پی داشته باشد.

 

مطلب پیشنهادی: مرتب کردن پلاستیک های اضافه

 

۳- ظروف استیل را به خوبی گرم کنید تا غذا در آن ها نچسبد.

ظرف استیل را باید به مدت یک تا سه دقیقه روی حرارت متوسط قرار داد، سپس آماده ی ریختن مواد غذایی به داخل آن است؛ ابتدا یک قطره آب درون ظرف بریزید، اگر ماننده مهره ای کف ظرف چرخید و سپس بخار شد یعنی ظرف شما آماده است. بعد روغن را در ظرف بریزید و در ظرف را بپوشانید تا حدود ۱ دقیقه بگذرد و ظرف گرم شود و حالا نوبت ریختن ماده ی غذایی است تا بدون کوچکترین چسبندگی در ظرف سرخ شود. حتی این حالت برای موادی همچون تخم مرغ و ماهی که خاصیت چسبندگی بالایی هم دارند بسیار ایده آل است. این حالت به این دلیل است که ظرف به نقطه ای از حرارت می رسد که هر ماده ای درون آن قرار بگیرد نوعی حالت به اصطلاح معلق پیدا می کند. در واقع به دلیل وجود گازهایی که بین ماده و سطح متساعد می شود، از چسبیدن ماده به ظرف جلوگیری می شود.

 

۴- از ابزارهای اندازه گیری صحیح استفاده کنید.

برای اندازه گیری مواد مختلف (جامد و مایع) از ابزار مخصوص به خودش استفاده نمایید؛ مثلا برای اندازه گیری مایعاتی همچون آب، روغن، عسل و مانند این ها یک ظرف مدرج وجود دارد که باید مایع درون آن ریخته شود و نحوه ی اندازه گیری چشمی است که وقتی به خط یا درجه ی مورد نظر رسید یعنی همان مقدار لازم است. برای اندازه گیری مواد خشک یا موادی همچون انواع سس ها باید از ابزارهای دیگری استفاده کرد. در این مورد فنجان هایی با سایزها و حجم های مختلفی وجود دارد که هر کدام مشخص کننده ی مقدار و حجم معینی هستند. بنابراین باید ماده ی مورد نظر را درون فنجان مشخص شده بریزیم و روی سطح آن را با چاقو یا هر چیزی مثل آن صاف کنیم تا دقیقا فنجان را پر کند. از دیگر ابزارهای اندازه گیری می توان به قاشق های مخصوصی اشاره کرد که برای اندازه گیری مواد در حجم و مقدارهای بسیار کم استفاده می شود. این قاشق ها هم برای مایعات مناسب هستند و هم برای جامدات.

 

۵- چاشنی غذا را قبل از سرو تست کنید.

عطر و طعم متفاوت یک غذا به متغیرهای متفاوتی بستگی دارد از جمله تازگی مواد مورد استفاده، نحوه ی طبخ آن ها و همچنین چاشنی های مورد استفاده در آن. مثلا زمانی که نمک و فلفل به غذا می زنید کمی گذشت آن را مزه کنید. اگر هنوز به طعم دلخواهتان نرسیده بود مجدد به آن چاشنی اضافه کنید. زیرا خیلی سخت می توان چاشنی یک غذا را بدون مزه کردن آن اندازه کرد. همچنین فرق زیادی است بین غذایی که چاشنی آن متوازن و به اندازه است با غذایی که همینطور بدون اندازه گیری به آن چاشنی اضافه شده است.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران