دسته بندی مطالب

۶ ترفند برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک

۷ بهمن ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

این روزها متراژ آپارتمان ها و در پی آن اندازه آشپزخانه ها نسبت به گذشته کوچک تر شده است. اما نباید نگران کمبود فضای آشپزخانه باشید؛ زیرا راه حل هایی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید آشپزخانه را به راحتی و با خوش سلیقگی بچینید. آشپزخانه نباید فقط فضایی برای پخت و پز باشد، بلکه باید فضایی برای غذا خوردن، صحبت کردن با دوستان و گذراندن زمان های بیکاری در آن جا نیز باشد. در واقع آشپزخانه بخشی از خانه است که بیشتر اوقات را در آن می گذرانیم. به همین دلیل می توانید آشپزخانه کوچک خود را کارآمد و زیبا کنید. نظم و ترتیب دو عامل مهم برای رسیدن به این هدف است. در این مطلب خانومانه می خواهیم توضیح دهیم که چگونه می توان یک آشپزخانه کوچک را به راحتی و با خلاقیت چیدمان کرد، به طوری که کاملاً کارآمد باشد. با ما همراه باشید تا چند ترفند ساده برای نظم دادن به آشپزخانه را یاد بگیریم.

 

6 ترفند برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک

 

۱- از رنگ های روشن استفاده کنید

رنگ های روشن همیشه نور و روشنایی بیشتری دارند و فضا را بزرگ تر نشان می دهند. اما رنگ های تیره خانه را تنگ و کوچک نشان می دهند. در نتیجه، استفاده از تن رنگ های روشن کمک می کند تا احساس شود آشپزخانه بزرگ است. البته ورود نور به فضا را نیز بهبود می دهد. به طور خلاصه باید گفت که موارد زیر را همیشه در نظر داشته باشید:

– از رنگ های روشن استفاده کنید. البته منظور این نیست که فقط رنگ سفید استفاده کنید.

– برای استفاده از رنگ های مختلف، در قسمت های کوچک تر از رنگ های روشن غیر از سفید استفاده کنید.

– می توانید کاشی ها را نیز رنگ روشن انتخاب کنید.

 

از رنگ های روشن استفاده کنید

 

۲- در آشپزخانه کوچک فضا را سازماندهی کنید

زمانی که فضا محدود و میزان کارهایتان زیاد است، نظم و ترتیب دادن به وسایل اهمیت بسیار زیادی دارند. به یاد داشته باشید که باید هر چیزی را که لازم داشته باشید به راحتی بتوانید پیدا کنید. در نتیجه قرار دادن هر چیزی در مکانی مشخص در آشپزخانه به صرفه جویی در زمان هم کمک می کند.

– از کابینت های دیواری برای مرتب قرار دادن ظرف ها، لیوان ها و دیگر ظروف استفاده کنید.

– یکی از دیوارها را آزاد بگذارید تا فضا بزرگتر شود.

– برای نظم دادن به کشوها از وسیله جدا کننده وسایل استفاده کنید.

– کابینت های بلندی که تا سقف طراحی می شوند جای بسیار زیادی برای نظم دادن به وسایل دارند.

– طبقات کم ارتفاع تر کابینت ها جای بسیار مناسبی برای قرار دادن ادویه یا وسایل است.

 

مطلب پیشنهادی: پیشنهادهایی برای دکوراسیون زمستانی خانه

 

۳- کابینت جزیره ای در آشپزخانه قرار دهید

کابینت های مدل جزیره که اخیراً وارد دنیای دکوراسیون خانه شده اند انتخاب مناسبی برای آشپزخانه های کوچک هستند. می توانید این کابینت را هم به صورت ثابت هم چرخ دار انتخاب کنید. کابینت جزیره ای فضای بیشتری را به وجود می آورد زیرا می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. بر اساس شکل، جنس و کارکرد می توانید این کابینت را انتخاب کنید.

– کابینت جزیره ای می تواند به صورت ثابت باشد و در وسط آشپزخانه قرار بگیرد.

– کابینت های جزیره ای چرخ دار نیز در بازار موجود است و می توانید به راحتی آن را در هر جایی که دوست دارید قرار دهید.

– این کابینت می تواند به عنوان میز ناهارخوری نیز استفاده شود.

– می توانید از گاز رومیزی در داخل آن استفاده کنید.

– قسمت پایینی این کابینت را می توانید پر از وسایل کنید. البته فراموش نکنید که همه چیز را مرتب بچینید. 

– همچنین می توان از آن به عنوان جدا کننده دو بخش از خانه یعنی آشپزخانه و پذیرایی استفاده کرد؛ در گذشته دیوار این نقش را ایفا می کرد.

 

۴- از تمام فضاهای موجود استفاده کنید

باید بگردید و تمام فضاهای پنهان و قابل استفاده را پیدا کنید و به بهترین نحو از آن ها استفاده کنید. توصیه های زیر را در پیدا کردن فضای مناسب در نظر بگیرید:

– از تمام دیوارها استفاده کنید؛ یعنی از کف زمین تا سقف خانه را باید به کار بگیرید. تا بالاترین ارتفاع خانه از کابینت یا قفسه استفاده کنید تا بیشترین فضا را داشته باشید.

– از جعبه یا سبد نیز می توانید برای نگهداری برخی از وسایل استفاده کنید.

– حتی از سقف هم می توانید استفاده کنید! می توانید یک قفسه ثابت زیبا و شیک روی سقف طراحی کنید تا وسایل بزرگ و کوچک خود را در آن قرار دهید.

 

۵- وسایل برقی از جنس فولاد ضد زنگ

توصیه می کنیم که در آشپزخانه های کوچک از وسایل برقی استفاده کنید که جنس آن ها فولاد ضد زنگ است زیرا این جنس نوعی آینه به حساب می آید و همان طور که می دانید، آینه فضا را بزرگ نشان می دهد. در بازار به راحتی می توانید یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباس شویی و دیگر وسایل برقی را پیدا کنید که از جنس فولاد ضد زنگ می باشند.

 

۶- در آشپزخانه های کوچک نور را فراموش نکنید

باید حتماً پنجره آشپزخانه به گونه ای باشد که نور طبیعی از آن عبور کند؛ هرگز جلوی پنجره را با پرده های ضخیم نپوشانید. پرده های نازک و رنگ روشن انتخاب کنید. همچنین اگر نور طبیعی کافی نیست، می توانید از نور چراغ نیز استفاده کنید و آشپزخانه را به خوبی چراغانی کنید. بهتر است برای این کار از لامپ های کم مصرف اما پر نور استفاده کنید.

در استفاده از نور چراغ به موارد زیر توجه کنید:

– لامپ را در محلی که بیشتر کار می کنید نصب کنید. وجود نور برای آشپزی صحیح مهم می باشد.

– در سالن غذا خوری، نور لامپ باید بالای میز بتابد.

– در داخل کابینت ها و بالای آن ها نیز از لامپ استفاده کنید.

 

در آشپزخانه های کوچک نور را فراموش نکنید

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران