دسته بندی مطالب

۶ توصیه برای جلوگیری از رشد موهای زیر پوستی

۴ مهر ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

بسیاری از ما وقتی می خواهیم بدنمان را مو زدایی کنیم با موهایی مواجه می شویم که اشتباه رشد کرده اند و به جای بیرون آمدن از پوست در زیر آن مخفی شده و رشد کرده اند. اگر از وجود این موهای زیر پوستی رنج می برید، حتما در این مطلب با خانومانه همراه باشید.

موی زائد بدن هم در زنان و هم در مردان باعث نازیبایی فرد می شود. موهای زیر پوستی بر این نازیبایی می افزایند و بدن فرد را سیاه و تیره می کنند. زمانی که فولیکول های مو به دلیل تجمع سبوم و سلول های مرده بر روی پوست نمی توانند بیرون بیایند و با مانع مواجه می شوند، تبدیل به موی زیر پوستی می شوند. موی زیر پوستی بیشتر در میان کسانی که موهای فر یا ضخیم دارند رایج است؛ موی این افراد به سختی از پوست بیرون می آید. البته پدیده موی زیر پوستی به علت نحوه مو زدایی و عدم لایه برداری پوست نیز اتفاق می افتد. اگر چه وجود این موهای زیر پوستی مشکل حادی به وجود نمی آورد، اما باید به آن توجه نمود زیرا با درد، التهاب و گاهی عفونت همراه است. اگر می خواهید از به وجود آمدن موهای زیر پوستی پیشگیری کنید، به توصیه های زیر توجه کنید.

 

۱- از لایه بردارها استفاده کنید

 

از لایه بردارها استفاده کنید

 

اگر پوستتان زیاد با مشکل موی زیر پوستی مواجه می شود، می توانید به طور مرتب از لایه بردارهای سطحی استفاده کنید. لایه بردارها  آلودگی های پوست را که مانعی برای بیرون آمدن مو از پوست هستند از بین می برند. این شیوه درمان، بافت پوست را نرم می کند و سلول های مرده ای را که باعث به وجود آمدن جوش و یا نواقص پوستی می شوند از بین می برد.

 

چند توصیه

– سعی کنید ۲ یا ۳ بار در هفته و ترجیحا قبل از موزدایی از لایه بردارها استفاده کنید.

– از محصولاتی با منشا طبیعی و گیاهی مانند عسل یا شکر دانه درشت استفاده کنید.

– بعد از استفاده از این محصولات، پوست را با یک کرم یا لوسیون مرطوب کنید.

 

مطلب پیشنهادی: استفاده از برنج برای زیبایی پوست

 

۲- روش مو زدایی مناسبی را انتخاب کنید

روش های اپیلاسیون و مو زدایی مختلف برای هر پوستی متفاوت است و همه پوست ها یک روش مو زدایی را نمی پذیرند. هر چند که اگر هر کدام از روش های مو زدایی به درستی انجام شود موثر می باشند و موها از بین می روند، اما گاهی اثرات جانبی نیز به همراه دارند و باعث رشد مو در زیر پوست می شوند.

برای مثال، مو زدایی با تیغ بر روی سرعت رشد مو تاثیر دارد زیرا موها را از ریشه بیرون نمی آورد. موم اپیلاسیون نیز مشکل رشد مو در زیر پوست را به دنبال دارد زیرا ریشه فولیکول های مو را ضعیف می کند و در نتیجه، موها نیز ضعیف شده و نمی توانند از پوست بیرون بیایند.

 

چند توصیه

– اگر به تیغ حساسیت دارید و باعث می شود که موهای زیر پوستی ظاهر شود، هرگز از آن استفاده نکنید.

– اگر از روشی مانند موم اپیلاسیون استفاده می کنید، مراقب رشد موها باشید تا زیر پوستتان رشد نکنند.

– بهتر است از کرم های موبر یا مواد طبیعی موبر استفاده کنید.

 

۳- از تیغ به درستی استفاده کنید

اگر زمان کم دارید و مجبورید که از تیغ اسفاده کنید، یا آن که به طور کلی تیغ را بر دیگر روش ها ترجیح می دهید، حتما به نحوی صحیح از آن استفاده نمائید تا موهای زیرپوستی رشد نکنند.

 

چند توصیه

– قبل از استفاده از ژیلت یا تیغ پوستتان را با آب و صابون بشویید.

– از یک محصول مرطوب کننده یا یک خمیر ریش برای نرم کردن پوست در زمان تیغ زدن استفاده کنید.

– تیغ را در جهت رویش موها استفاده کنید، نه خلاف جهت آن.

 

۴- از پوشیدن لباس ها تنگ و چسبان بپرهیزید

شاید به نظرتان پوشیدن لباس تنگ با رویش موهای زیر پوستی بی ربط باشد، اما باید بگوییم که پوشیدن لباس های تنگ به خصوص بعد از اصلاح می تواند باعث مشکل در رویش موها شود. زمانی که موی بدن را می زنید، پوست ظرفیت کمتری برای نفس کشیدن پیدا می کند و به همین دلیل سلامت فولیکول های مو به خطر می افتند.

 

چند توصیه

– سعی کنید لباس های گشادتر از جنس کتان بپوشید یا پارچه هایی را انتخاب کنید که به پوستتان امکان نفس کشیدن می دهند.

– اگر به تازگی مو زدایی کرده اید، از پوشیدن لباس های جین و تنگ خودداری کنید.

 

۵- از کمپرس های گرم استفاده کنید

 

از کمپرس های گرم استفاده کنید

 

استفاده از کمپرس های گرم قبل از اپیلاسیون و مو زدایی یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از به وجود آمدن موهای زیر پوستی است. گرما پوست را نرم و منافذ را باز می کند و به حفظ فولیکول ها کمک می نماید.

 

چند توصیه

– آب را گرم کنید و درست قبل از مو زدایی آن را به کمک یک دستمال نرم و لطیف روی پوستتان بکشید.

– همچنین می توانید بعد از مو زدایی و تا زمان رویش موها دو بار در روز از کمپرس های گرم استفاده کنید.

 

۶- از یک محصول ضدعفونی کننده استفاده کنید

به منظور جلوگیری از عفونت فولیکول های مو توصیه می شود که بعد از مو زدایی از یک لوسیون یا یک محصول ضدعفونی کننده استفاده کنید. این امر به دلیل آن است که تیغ می تواند سطح بالای فولیکول ها را ببرد و به این ترتیب عبور باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها به درون پوست راحت تر می شود.

 

چند توصیه

– بعد از مو زدایی پوست را خشک کنید و با یک محصول ضد عفونی کننده آن را در برابر عفونت ایمن کنید.

– اگر نمی خواهید از محصولات تجاری موجود در بازار استفاده کنید می توانید از عسل، سیر یا ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران