دسته بندی مطالب

۷ اشتباه پدر و مادرهای امروزی!

۱۳ آذر ۱۳۹۸۰ کودک

خانومانه: بزرگ کردن فرزندان مسئولیتی ساده نیست و راهنمای جامعی برای آن وجود ندارد. آموزش و تربیت کودکان هنری است که با آزمون و خطا به دست می آید. اکثر والدین معمولاً همان تکنیک هایی را که در کودکی برای تربیت آن ها استفاده شده است، برای فرزند خود پیاده سازی می کنند و از همان تکنیک ها استفاده می کنند. بعضی دیگر از پدر و مادرها، به دنبال راه حل های دیگر هستند و با پدر و مادرهای دیگر مشورت می کنند. با این حال، همه این تکنیک ها کافی به نظر نمی رسد.

این امر کاملاً طبیعی است که پدر و مادرها همیشه بهترین ها را برای فرزند خود می خواهند و آرزو دارند تمام توانایی های فرزندشان شکوفا شود. اما همیشه نمی دانند که راه درست کدام است. بیشتر اوقات رفتار آن ها تاثیر معکوسی دارد. برای مثال ما به عنوان پدر و مادر دوست داریم فرزندمان توانایی تصمیم گیری مستقل داشته باشد اما همزمان دوست داریم که تصمیم آن ها شبیه به تصمیم ما باشد. بسیارند کودکانی که به دلیل اشتباهات پدر و مادر اعتماد به نفس کمی دارند و در نتیجه روابطشان معمولاً با والدین خود مناسب نیست. آموزش دادن به کودک و تربیت صحیح او کار آسانی نیست. در ادامه به چند اشتباهی اشاره خواهیم کرد که پدر و مادران امروز معمولاً به صورت ناخواسته آن ها را مرتکب می شود. شناخت این اشتباهات به بهبود شکوفایی فرزندان کمک می کند.

 

7 اشتباه پدر و مادرهای امروزی

 

۱- به وسیله فرزندان زندگی کردن

اشتباه رایج در میان پدر و مادرها این است که فرزندانشان را مجبور می کنند تا مسیری را بروند که خودشان آن را در جوانی انتخاب نکردند و از آینده فرزندشان می خواهند شانس دیگری به زندگی خود بدهند. شما باید از فرزندانتان در کارهایشان حمایت کنید و آن ها را راهنمایی کنید تا مسیر خود را پیدا کنند. باید به آن ها کمک کنید تا علایق و سلیقه های خاص خود را پیدا کنند، به آن ها اجازه دهید تا در زمینه های مختلف کند و کاو کنند و بتوانند آن چه را که دوست دارند بشناسند. به این ترتیب یاد می گیرند که خود را بشناسند.

 

۲- مراقبت بیش از حد از کودکان

مراقبت از فرزندان و حفظ امنیت و رفاه آن ها بسیار خوب است. اما مراقبت بیش از حد از آن ها و نظارت زیاد بر آن ها می تواند در بزرگسالی آن ها را وابسته بار بیاورد و نتوانند به خود اعتماد داشته باشند. باید به آن ها ابزار بدهید که به آن ها راه را نشان دهد و بتوانند تصمیم بگیرند. بسیاری از اوقات فراموش می کنیم که فرزندمان خودش باید یاد بگیرد. باید به او اجازه خطا بدهید و بگذارید که اشتباه کند. هر کدام از ما انسان ها باید نحوه زندگی را خودمان یاد بگیریم. اگر به فرزندتان اجازه انجام کار آن گونه که دوست دارند را ندهید، نمی توانند به بلوغ کامل برسند و با مشکلات زندگی مبارزه کنند.

 

مطلب پیشنهادی: ۶ راهکار برای ایجاد رابطه خوب میان مادر و فرزند

 

۳- انجام کارها به جای بچه ها

اشتباه عادی دیگری که پدر و مادرها انجام می دهند این است که مسئولیت را از کودک سلب می کنند. بگذارید فرزندتان خودش کارها را در ساعت و زمان مقرر انجام دهد. می توانید موضعی انعطاف پذیر داشته باشید اما همه مسئولیت ها را خودتان بر عهده نگیرید. اگر کار را اشتباه انجام داد، سختگیری زیادی نداشته باشید. ما نیز خودمان با اشتباهات فراوان یاد گرفتیم که چطور کارها را انجام دهیم. قبول اشتباه ها کمک می کند تا مستقل شویم و مشکلات را مدیریت کنیم.

 

۴- قبل از آن که پدر و مادر باشیم، دوست فرزندمان هستیم

 

دوست بودن والدین با فرزندان

 

دوست بودن با فرزند در رابطه پدر و مادری و فرزندی بسیار مهم و ضروری است. اما دوست بودن با فرزند نباید بیش از حد باشد، به گونه ای که احترام به پدر و مادر از بین برود. شما همیشه با تصمیم ها و رفتارهای فرزندتان موافق نیستید و گاهی اصلاً متوجه علت رفتار آن ها نمی شوید و به عنوان پدر و مادر باید او را راهنمایی کنید تا به حرفتان گوش دهد. این کار سبب می شود که در بزرگسالی از شما تشکر کنند.

 

۵- باج دادن بیش از حد

امروزه، باج دادن یکی از اشتباهات بسیار رایجی است که پدر و مادرها مرتکب می شوند. «اگر ساکت باشی، بهت شکلات می دهم…»، «اگر کارهایت را درست انجام دهی، برایت اسباب بازی ای را که دوست داری می خرم…»؛ این جملات شما را به یاد چه جیزی می اندازد؟ ممکن است این روش بسیار کارآمد باشد، اما روشی مناسب برای آموزش نیست. این کار برای کنترل فرزندان روشی نامناسب است که نتیجه آن بعدها خلاف آن چه می خواستید خواهد بود.

 

۶- وقت نگذاشتن برای فرزندان

استرس روزانه خیلی سریع به روابط خانوادگی آسیب می رساند. باید برای فرزندانتان وقت بگذارید و در کنار آن ها باشید. بسیاری اوقات پدر و مادرها برای فرزندشان حتی کمترین زمان ممکن را هم نمی گذارند. اشتباه بدتر این است که وقتی فرزندان تلاش می کنند تا به پدر و مادر نزدیک شوند، آن ها توجهی به کودکان نمی کنند. این اشتباه باعث دور شدن کودکان و عدم اعتماد آن ها به پدر و مادر می شود.

 

۷- اختلاف پدر و مادر با هم در مورد تربیت فرزندان

 

اختلاف والدین در تربیت فرزندان

 

قطعاً پدر و مادر در مورد همه چیز با هم اتفاق نظر ندارند. اما داشتن چند تکنیک مختلف برای تربیت فرزندان اشتباه است. اگر یکی از والدین، فرزند را تنبیه کند و دیگری آن تنبیه را از بین ببرد، کودک تربیت نامناسبی پیدا می کند؛ در این صورت کودک نمی داند که از کدام یک باید پیروی کند. در نتیجه نه به پدر و نه به مادر دیگر احترام نمی گذارد. به همین دلیل باید با هم هماهنگ باشند تا روابط خانوادگی تقویت شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران