دسته بندی مطالب

۷ فعالیت برای بهبود عملکرد حافظه

۲۴ مهر ۱۳۹۵۱ گوناگون

عملکرد مغز انسان در طول دوره جوانی به اوج خود می رسد و به تدریج با افزایش سن کاهش پیدا می کند، البته سبک زندگی مدرن نیز نقش مهمی در کاهش عملکرد حافظه دارد. زمانی که دوران مدرسه و تحصیل به پایان می رسد و یک کار اداری خسته کننده را شروع می کنید، متوجه خواهید شد که حافظه شما دچار دگرگونی شده است. شما بایستی در تمامی سنین حافظه خود را تقویت کرده و عملکرد آن را با روش هایی که برای شما بازگو می کنیم تقویت کنید. در این مطلب سایت خانومانه ۷ تمرین مختلف برای تقویت حافظه آمده است، با بکارگیری آنها قدرت حافظه و ذهن خود را بهبود بخشید،

 

7 فعالیت برای بهبود عملکرد حافظه

 

۱- آزمایش خود

بسیاری از ما موقعی که می خواهیم برای خرید به فروشگاه موادغذایی برویم یک لیست از مواردی که نیاز داریم تهیه می کنیم. عده ای از افراد روی لیست نگاه کرده و بر طبق آن خرید می کنند ولی بهترست ابتدا فکر کنید و هر آنچه که نیاز دارید را داخل سبد قرار داده و در آخر به لیست نگاهی بیندازید و ببینید چیزی را فراموش کرده اید یا نه. این راه برای بهبود عملکرد حافظه به دلیل اینکه ذهن شما درگیر می شود توصیه می شود و فعالیت سخت و ناممکنی به نظر نمی رسد.

 

۲- موزیک

منظور این نیست که شما به موسیقی گوش دهید، اگر چه گوش دادن به موسیقی هم می تواند در بهبود عملکرد حافظه تاثیر مثبت بگذارد ولی منظور از موسیقی در اینجا استفاده از یک ساز و یادگیری آن می باشد. پژوهش ها نشان می دهد که یادگیری موسیقی می تواند باعث تغییر بخشی از مغز شود که مسئول شنوایی است. مطالعات روی کودکانی که چند سال درگیر فراگیری موسیقی بوده اند نشان می دهد که حافظه این کودکان در مقایسه با کودکان دیگر قوی تر و یادگیری در آنها بهتر صورت می گیرد. پس تنها گوش دادن ساده به موسیقی باعث بهبود توانایی توجه و حافظه نمی شود. همین امروز عضو یکی از گروه های موسیقی شده و آموختن یک ساز را شروع کنید. مهارت های حرکتی و شنوایی مورد نیاز برای نواختن یک ساز و هماهنگی با دیگر افراد به شدت نیاز به توجه و بکارگیری حافظه دارد.

 

۳- انجام محاسبات روزمره

در دنیایی زندگی می کنیم که روز به روز استفاده از کارت های بانکی برای خریدهای حضوری یا اینترنتی بیشتر و بیشتر می شود. در قدیم وقتی به صورت نقدی خرید می کردید باقیمانده پول را در ذهن خود حساب کرده و در واقع از حافظه خود به نحوی برای این کار استفاده می کردید. امروزه اکثرا برای خرید از کارت های بانکی استفاده می کنند و عملا ذهن خود را درگیر اینکه چقدر پول برایشان مانده نمی کنند. یک راه آسان برای بکارگیری حافظه در هنگام خرید این است که در ذهن خود میزان پولی که در کارت دارید را نگه دارید و در هنگام خرید باقیمانده پول را در ذهن حساب کنید، این کار ساده به شما برای تقویت حافظه کمک زیادی می کند.

 

۴- پخت و پز

گروهی از محققان بر این باورند که پخت و پز می تواند عملکرد حافظه را بهبود بخشد و آن به دلیل این است که مغز را درگیر بو، مزه و طعم مواد غذایی برای پختن غذاهای مختلف می کنید. خانم ها که بیشتر درگیر این مسئله هستند و خودبه خود از این فعالیت برای تقویت حافظه می توانند استفاده کنند، پیشنهاد ما این است که آقایانی که آشپزی نمی کنند هم این فعالیت را کم کم شروع کرده و مغز خود را درگیر آن کنند. همچنین یادگیری آشپزی ملل مختلف به دلیل آشنایی با مزه و طعم های جدید می تواند به تقویت حافظه کمک کند.

 

۵- یادگیری یک زبان جدید

این تمرین شاید مورد علاقه خیلی از افراد برای تقویت حافظه باشد. معاشرت با افرادی از کشورهای مختلف به یادگرفتن اصطلاحات انگلیسی، چینی، تایلندی، مجارستانی، پرتغالی و ایتالیایی منجر خواهد شد. با این کار شما نه تنها مهارت شنیدن و صحبت کردن به آن زبانها را تقویت می کنید بلکه عملکرد حافظه و مغز شما هم بهبود پیدا می کند. هرچقدر واژگان بیشتری در ذهن خود داشته باشید حافظه شما دیرتر فرسوده می شود. پس همین الان برای ثبت نام در کلاس های زبان های دیگر اقدام کنید.

 

۶- کشیدن طرح ذهنی

به تصویر درآوردن آنچه که در ذهن است به تقویت حافظه کمک می کند، در کلاس های تقویت حافظه معمولا از این روش برای متقاضیان استفاده می شود. از آنها می خواهند تصویری از یک خاطره که در ذهنشان است روی کاغذ بیاورند. به عنوان مثال شما ممکن است تصویر یک درخت در فصل پاییز در خیابانی خاص را در ذهن داشته باشید، اینکه چقدر بتوانید جزئیات آن را به خاطر بیاورید به ذهن و حافظه شما بر می گردد، این روش را همین امروز امتحان کنید.

 

۷- یادگیری یک ورزش جدید

یادگیری یک ورزش جدید به شما کمک می کند که ذهن و فکر خود را روی آن متمرکز کرده و در بهبود عملکرد حافظه موثر است.

هنگامی که شما با افرادی از کشورهای دیگر و فرهنگ های دیگر زندگی می کنید، ذهن و مغز خود را برای پذیرش مسائل جدید آماده می کنید. در مجموع معاشرت با افرادی با زبان و فرهنگ متفاوت به افزایش تمرکز و دقت شما کمک بسیاری خواهد کرد.

همه آنچه که در بالا گفته شد راه های ساده و قابل اجرایی است که شما می توانید برای تقویت حافظه خود استفاده کنید، داروها و قرص های حافظه نیز در بازار وجود دارد که افراد می توانند آنها را زیر نظر پزشک مصرف کنند و فراموش نکنید که داروهای گیاهی به داروهای شیمیایی ارجحیت دارد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

  1. محمدحسن اسایش

    مفیدبود.
    زنده باشید

» ارسال نظرات