دسته بندی مطالب

۷ مزیت شگفت انگیز آب آناناس

۱۱ تیر ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

آب آناناس، نوشیدنی محبوب گرمسیری است. این نوشیدنی از میوه آناناس تهیه می شود که بومی کشورهایی مانند تایلند، اندونزی، مالزی، کنیا، هند، چین و فیلیپین می باشد. بسیاری از فرهنگ ها از میوه ها و آب میوه به عنوان داروهای سنتی برای درمان یا جلوگیری از بیماری های مختلف استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که آب آناناس و ترکیبات موجود در آن با فواید سلامتی زیادی از جمله بهبود هضم، سلامت قلب، کاهش التهاب و حتی در برخی موارد محافظت در برابر سرطان در ارتباط می باشد. با این حال، این شواهد قطعی نبوده اند! اما بر اساس تحقیقات علمی در این مطلب سایت خانومانه به ۷ مزیت آب آناناس اشاره خواهیم کرد.

 

7 مزیت شگفت انگیز آب آناناس

 

۱- سرشار از مواد مغذی است

آب آناناس یک دز غلیط از مواد مغذی مختلف را فراهم می کند. یک پیمانه آب آناناس (۲۴۰ میلی لیتر) حاوی ترکیبات زیر است:

– کالری: ۱۳۲

– پروتئین: کمتر از ۱ گرم

– چربی: کمتر از ۱ گرم

– کربوهیدرات: ۳۳ گرم

– فیبر: کمتر از ۱ گرم

– قند: ۲۵ گرم

– منگنز: ۵۵ درصد ارزش روزانه

– مس: ۱۹ درصد ارزش روزانه

– ویتامین ب ۶: ۱۵ درصد ارزش روزانه

– ویتامین ث: ۱۴ درصد ارزش روزانه

– تیامین: ۱۲ درصد ارزش روزانه

– فولات: ۱۱ درصد ارزش روزانه

– پتاسیم: ۷ درصد ارزش روزانه

– منیزیم: ۷ درصد ارزش روزانه

آب آناناس از لحاظ منگنز، مس، ویتامین های B6 و C غنی است. این مواد مغذی در سلامت استخوان ها، ایمنی بدن، بهبود زخم ها، تولید انرژی و سنتز بافت ها نقش مهمی را ایفا می کنند. آب آناناس، همچنین حاوی مقادیر کمی آهن، کلسیم، فسفر، روی، ویتامین K و ویتامین های مختلف B می باشد. تمامی این ویتامین ها و مواد مغذی نقش مهمی را در عملکرد صحیح بدن دارند.

 

۲- حاوی ترکیبات مفید اضافی است

آب آناناس علاوه براین که سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها است، منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان ها است که ترکیبات گیاهی مفیدی هستند و به سالم ماندن بدن شما کمک می کنند. آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن ترکیبات ناپایدار موسوم به رادیکال های آزاد کمک می کنند؛ این ترکیبات می توانند به دلیل عواملی همانند استرس، آلودگی یا رژیم غذایی ناسالم در بدن ایجاد شوند و منجر به آسیب سلول ها گردند.

کارشناسان بر این باورند که آنتی اکسیدان های موجود در آب آناناس به ویژه ویتامین C، بتاکاروتن و فلاونوئیدهای مختلف حاوی اثرات مفید احتمالی فراوانی هستند. آب این میوه، دارای بروملین است؛ گروهی از آنزیم هایی که با فواید سلامتی فراوانی مرتبط هستند همانند کاهش التهاب، بهبود هضم و تقویت سیستم ایمنی.

 

مزایای شگفت انگیز آب آناناس_1

 

۳- می تواند التهاب را سرکوب کند

آب آناناس، می تواند به کاهش التهاب کمک کند؛ التهاب علت اصلی بسیاری از بیماری های مزمن است. برخی تحقیقات نشان می دهند که بروملین موجود در آب آناناس ممکن است به اندازه داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی موثر باشد (اما با عوارض جانبی کمتر).

در اروپا، استفاده از بروملین برای کاهش التهاب ناشی از جراحی یا تروما و همچنین درمان زخم های جراحی و سوختگی های عمیق مورد تایید قرار گرفته است. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که مصرف بروملین قبل از عمل ممکن است به کاهش سطح التهاب و درد ناشی از جراحی کمک کند. برخی مطالعات نشان می دهند که بروملین ممکن است در کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب های ورزشی، آرتریت روماتوئید یا استئوآرتریت زانو نیز موثر باشد.

شایان ذکر است که تحقیقات هنوز تاثیر مستقیم آب آناناس را بر التهاب آزمایش نکرده اند. بنابراین، مشخص نیست که آیا دریافت بروملین به واسطه نوشیدن مقادیر اندک و متوسط آب آناناس می تواند همان مزایای ضد التهابی را فراهم آورد یا خیر!

 

مطلب پیشنهادی: ۱۰ فایده سیب برای سلامتی

 

۴- می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت نماید

آب آناناس می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند! مطالعات نشان می دهد که بروملین (ترکیبی از آنزیم هایی که به طور طبیعی در آب آناناس یافت می شود) ممکن است سیستم ایمنی بدن را فعال کند. بروملین، همچنین ممکن است عفونت هایی مانند ذات الریه، سینوزیت و برونشیت را ترمیم کند. به ویژه زمانی که در ترکیب با آنتی بیوتیک ها استفاده شود.

با این حال، بسیاری از مطالعات تاریخ گذاری شده اند و هیچ یک از آن ها اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی آب آناناس را در انسان بررسی نکرده اند؛ بنابراین برای نتیجه گیری به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

 

۵- می تواند به بهبود هضم کمک کند

آنزیم های موجود در آب آناناس به عنوان پروتئازها عمل می کنند. پروتئازها به تچزیه پروتئین به زیر واحدهای کوچکتر مانند اسیدهای آمینه و پپتیدهای کوچک کمک می کند (که می توانند به آسانی در روده ها جذب شوند).

بروملین، به ویژه در بهبود هضم غذا در افرادی که لوزالمعده نمی تواند آنزیم هضم کافی را ایجاد نماید (نارسایی لوزالمعده) کمک می کند. تحقیقات بر روی حیوانات نشان می دهد که بروملین ممکن است به محافظت از روده ها از باکتری های مضر و اسهال مانند E. coli و V. cholera کمک کند. علاوه براین، بروملین ممکن است به کاهش التهاب روده در مبتلایان به اختلالات التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون کمک کند.

گفته می شود بیشتر مطالعات تاثیر دزهای غلیظ بروملین را به جای آب آناناس بررسی کرده اند و تعداد کمی از آن ها در انسان انجام شده است. بنابراین، به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

 

۶- می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

بروملین که به طور طبیعی در آب آناناس یافت می شود ممکن است مزایای فراوانی را برای سلامت قلب شما داشته باشد. تحقیقات آزمایشکاهی و تحقیقات بر روی حیوانات نشان می دهد که بروملین ممکن است به کاهش فشار خون بالا، جلوگیری از تشکیل لخته های خون، جلوگیری از آنزین صدری و حملات ایسکمی گذرا (دو وضعیت ناشی از بیماری های قلبی ) کمک می کند. با این حال، تعداد مطالعات بسیار محدود است و هیچ یک مختص آب آناناس نیست. بنابراین، به تحقیقات بیشتری قبل از نتیجه گیری های قوی لازم است.

 

۷- می تواند با انواع خاصی از سرطان ها مبارزه نماید

آب آناناس می تواند اثرات بالقوه ضدسرطان داشته باشد. این مورد نیز باز هم به احتمال زیاد به دلیل وجود بروملین زیاد موجود در آن است. برخی مطالعات حاکی از آن است که بروملین ممکن است به جلوگیری از تشکیل تومورها، کاهش اندازه آن ها یا حتی مرگ سلول های سرطانی کمک کند. با این حال، نتایج آزمایشگاهی با استفاده از مقادیر غلیظ بروملین بوده است که بسیار بالاتر از میزانی است که از نوشیدن یک لیوان آب آناناس مصرف می کنید و همین نکته موجب می گردد که نتایج برای انسان دشوارتر شود.

 

مزایای شگفت انگیز آب آناناس_2

 

اقدامات احتیاطی

– آب آناناس معمولا برای بیشتر افراد بی خطر است.

– گفته می شود، بروملین (گروهی از آنزیم هایی که به طور طبیعی در آب آناناس یافت می شود) ممکن است باعث جذب بیشتر برخی از داروهای خاص شود به ویژه آنتی بیوتیک ها و رقیق کننده های خون.

– اگر داروی خاصی را مصرف می کنید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که مصرف آب آناناس بی خطر است.

– اسیدیته این نوشیدنی ممکن است باعث سوزش سر دل و یا رفلاکس گردد. به طور خاص، افراد مبتلا به رفلاکس معده باید از مصرف بیش از اندازه آب آناناس اجتناب نمایند.

– با وجود مزایای احتمالی فراوان آن، یادآوری این نکته حائز اهمیت است که آب آناناس دارای فیبر کم و سرشار از قند می باشد.

– در برخی از افراد ممکن است منجر به افزایش وزن گردد.

– در حالی که نوشیدن مقادیر کمی از آب آناناس با خطر کمتری از دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی در ارتباط است؛ نوشیدن بیش از ۱۵۰ میلی لیتر در روز ممکن است تاثیر متضادی داشته باشد.

– از مصرف زیاد آب آناناس خودداری نمایید و در هنگام مصرف حتما از آب آناناس طبیعی و یا نوشیدنی هایی که بدون قند هستند، استفاده نمایید.

 

حرف آخر

– آب آناناس حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مفیدی است که شما را در برابر بیماری ها محافظت می کند.

– مطالعات نشان می دهد که این نوشیدنی با بهبود هضم، سلامت قلب و تقویت سیستم ایمنی بدن در ارتباط می باشد. آب آناناس و ترکیبات موجود در آن به کاهش التهاب و حتی در برخی موارد در برابر انواع خاصی از سرطان ها می تواند از شما محافظت نماید.

– مطالعات بر روی انسان بسیار محدود است؛ مشخص نیست که آیا با مصرف مقادیر کمی آب آناناس می توان نتایج مشابهی را به دست آورد یا خیر.

– همان گونه که بیان گردید این نوشیدنی دارای فیبر کم و قند فراوانی است؛ بنابراین، مصرف بیش از اندازه آن در طول روز توصیه نمی شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران