دسته بندی مطالب

۷ مکانی که در تمیز کردن خانه فراموش می شود!

۴ شهریور ۱۳۹۹۰ خانه و خانه داری

وقتی قدم به خانه می گذارید، معمولا دیدن مکان ها و مواردی که نیاز به تمیز کردن دارند بسیار آسان است؛ تعداد زیادی لباس کثیف که باید شسته شوند؛ ظروف کثیف داخل سینک آشپزخانه؛ آبیاری گلدان ها و غیره. اما پس از پاک کردن آن ها برخی مکان ها فراموش می شوند! مکان هایی که به نظر نیازی به تمیزی ندارند اما خیلی  ساده می توانند تمیز شوند. در این مطلب خانومانه به ۷ مکانی که هنگام تمیز کردن خانه مورد بی لطفی قرار می گیرند و تمیز نمی شوند اشاره خواهیم کرد.

 

۱- زیر تختخواب و مبلمان

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_1

 

وقتی به زیر یک تختخواب و یا مبل نگاه می کنید، معمولا ذرات گرد و غبار قابل رویت هستند. تختخواب و مبلمان از لوازمی هستند که به ندرت جا به جا می شوند و به همین دلیل گرد و غبار زیادی را به خود جذب می کنند. بنابراین، برای رهایی از شر تار عنکبوت ها و پاک کردن گرد و غبار این مکان ها، حداقل سالی دو بار تختخواب ها را جا به جا کنید و زیر آن ها را تمیز کنید. زیر مبلمان ها را نیز هر چند وقت یکبار تمیز کنید.

 

۲- قرنیزها و دیوارها

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_2

 

گرد و غبار می تواند روی سطوح عمودی نیز به سادگی سطوح افقی بچسبند. پرده های بلند ممکن است جلوی دید شما را بگیرند و تمیز کردن دیوارهای آن از چشم شما دور بماند. کاغذ دیواری های بافت دار نیز به همین شکل می توانند گرد و غبار را به خود بگیرند. بنابراین، دیوارها را از بالا به پایین شروع به تمیز کردن نمایید تا گرد و غبار آن ها گرفته شود.

قرنیزهای پشت پرده و مبلمان نیز از مواردی هستند که تمیز کردن آن ها اغلب فراموش می شود! هر از چند گاهی پرده ها را بلند کنید، مبلمان را جا به جا کنید و قرنیزها را تمیز نمایید. ضمنا قرنیزهای آشپزخانه و حمام را که رطوبت بیشتری در این نواحی وجود دارد با یک پارچه نمناک تمیز نمایید. چرا که رطوبت، گرد و غبار را به لکه تبدیل می کند و به سطح چسبیده می شود.

 

۳ بالای کابینت، درب و پنجره و قاب عکس

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_3

 

معمولا هنگام تمیز کردن خانه، آن مکان هایی که از دید ما خارج هستند را نادیده می گیریم. برای مثال هنگام تمیز کردن شیشه ها درزها و لبه های بالایی پنجره را فراموش می کنیم! بنابراین، به طور مرتب بالای درب و پنجره، کابینت ها، قاب های عکس و کنج سقف ها را تمیز نمایید.

لامپ ها و پنکه های سقفی را فراموش نکنید. گردگیرهای دستی بهترین ابزار برای تمیز کردن این نواحی هستند. اگر از این گردگیرها ندارید، از یک عدد دستمال میکروفایبر استفاده کنید و آن را به دسته جارو با یک نوار پلاستیکی محکم ببندید.

 

مطلب پیشنهادی: ۹ چیزی که در خانه نباید با آب تمیز شوند!

 

۴- فیلترهای هوا

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_4

 

فیلترهای هوا، دستگاه های تصفیه هوا، هود آشپزخانه از مواردی هستند که باید حتما تمیز شوند و در صورت نیاز تعویض شوند. در رابطه با دستگاه های تصفیه هوا اگر هوای برگشتی به سیستم برای به دام انداختن گرد و غبار فیلتر نشود، این گرد و غبار به راحتی وارد فضا می شود. آن ها باید همواره تمیز باشند تا کار خود را موثر انجام دهند. در یچه ها را نیز تمیز کنید. هود آشپزخانه را با آب گرم و کمی مواد شوینده تمیز کنید.

 

۵- طبقات داخلی کمدها

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_5

 

تمیز کردن داخل کمدها را قطعا زمانی که لباس ها درهم ریخته می شوند، انجام می دهید! اما آخرین باری که کمدها را به معنای واقعی تمیز کرده اید، چه زمانی بوده است؟ کف طبقات کمد مکانی برای تجمع گرد و غبار و آلودگی است. حداقل به صورت فصلی کمدها را بیرون بریزید و فضا داخلی آن ها را تمیز نمایید.

 

۶- جاروبرقی و دیگر ابزار تمیز کاری خانه

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_6

 

اگر ابزار تمیز کاری از جمله جاروبرقی کثیف باشد، هر بار که از آن استفاده می کنید، ممکن است فقط گرد و خاک را پخش کند. آخرین باری که به کیسه جاروبرقی، تی زمین شوی، بخار شوی و غیره نگاه انداخته اید را به خاطر دارید؟! برای نظافت هر چه بهتر خانه به صورت ماهیانه کیسه جاروبرقی را تخلیه کنید؛ پارچه را اگر یکبار مصرف نیست با آب گرم و صابون شست و شو دهید و اجازه دهید تا خشک شوند. تمام برس های تمیز کننده را با آب گرم و یک ماده ضدعفونی کننده تمیز کنید. بخار شوی و تی ها را نیز به همین ترتیب تمیز کنید.

 

۷- گیاهان آپارتمانی

 

مکان هایی که در تمیز کردن خانه فراموش می شوند_7

 

شادابی و طراوت خانه در گرو وجود گیاهان آپارتمانی تازه می باشد. این گیاهان نیز به نظافت نیاز دارند تا بتوانند تنفس بهتری داشته باشند. روی برگ های گیاهان مقدار زیادی گرد و غبار جمع می گردد که با استفاده از یک پارچه میکروفایبر یا دستمال یکبارمصرف می توانید آن ها را پاکیزه نگه دارید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران