دسته بندی مطالب

۷ مکمل طبیعی برای کاهش تهوع در زمان بارداری

۲۷ اسفند ۱۳۹۷۰ بارداری و نوزاد

تهوع در زمان بارداری بسیار اذیت کننده و خسته کننده است. بسیاری از زنان باردار نیز از این مشکل رنج می برند. اما خوشبختانه مکمل های غذایی وجود دارد که می تواند به کاهش این امر کمک کند. تهوع یکی از اولین علائم بارداری است و به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد که در بدن در این مدت رخ می دهد. این مشکل در ۴۰ تا ۸۰ درصد زنان در سه ماهه اول بارداری مشاهده می شود و در هفته ۱۴ تا ۲۲ بارداری رفع می شود. خبر خوب این است که مکمل های غذایی می توانند به کاهش تهوع در این دوران کمک می کند. تهوع در این مرحله از بارداری طبیعی است ولی به راحتی می توانید آن را کنترل کنید. زمانی که فرزندتان به دنیا بیاید حتی ممکن است به این دوران بخندید. در این مطلب خانومانه به چند مکمل طبیعی برای کاهش تهوع اشاره خواهیم کرد. 

 

۱- بیسکویت های شور

تهوع در زمان بیدار شدن از خواب بیشتر است؛ اگر معده شما خالی باشد، حالت تهوع بیشتر است. یک بیسکویت شور بخورید و یک ربع در رختخواب بمانید و سپس بلند شوید. اگر بیسکویت های شور را قبل از صبحانه میل کنید، حالت تهوع کاهش می یابد و در عین حال صبحانه نیز بهتر هضم می شود. بیسکویت های شور در طول دوران بارداری گلیسمی (قند خون) را کاهش می دهند.

 

۲- نعناع

نعناع نیز یکی از مکمل های غذایی است که به کاهش تهوع در طول دوران بارداری کمک می کند. چه آن را به شکل دمنوش استفاده کنید یا به شکل خام و یا حتی آبنبات نعناعی را میل کنید، برای تسکین و کاهش تهوع بسیار مفید است. نعناع معده را بعد از هر وعده غذایی سبک تر می کند. به این ترتیب، احساس سنگینی بعد از غذا خوردن از بین می رود. می توانید چند برگ خشک نعناع را درون آب جوش به مدت ۵ دقیقه بجوشانید و سپس بنوشید. همچنین می توانید برگ نعناع را بجوشانید و سپس آن را در دهان بگذارید و گاز بزنید. آدامس های نعناعی نیز می توانند کمک بسیاری به کاهش تهوع کنند.

 

۳- آب برنج

 

آب برنج

 

آب برنج یکی از داروهای خانگی در برابر تهوع است، به خصوص اگر تهوع با استفراغ همراه باشد. اگرچه طعم آب برنج زیاد خوشایند نیست، اما به محض اینکه آن را میل کنید، تهوع بهبود می یابد. کافی است برنج را بگذارید تا بپزد و آبی که با آن می پزد را بنوشید.

 

۴- زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان تهوع است . حرکات ناگهانی روده را در زمان هضم کاهش می دهد. زنجبیل جلوی حسگرهای سروتونین را که موجب تهوع می شوند می گیرد. زنجبیل را می توانید به شیوه های مختلفی مصرف کنید. مثلاً می توانید آن را دم کنید. کافی است چند قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده را در آب جوش بریزید و بگذارید بجوشد. اگر جوشانده آن را دوست ندارید، می توانید شیرینی یا آبنبات زنجبیلی میل کنید.

 

۵- آب

آب در دوران بارداری ضروری است اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. می توانید ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب در روز بنوشید. آب را در فواصل مختلفی از روز و به صورت آرام آرام بنوشید. اگر تهوع دارید، ۱۰ دقیقه دراز بکشید و سپس آب بنوشید.

 

مطلب پیشنهادی: ضرورت مصرف اسید فولیک در دوران بارداری

 

۶- مواد غذایی حاوی زینک

زینک یا همان روی یک مادّه معدنی است که به سیستم ایمنی کمک می کند و در بدن انرژی ایجاد می کند. زمانی که به میزان لازم زینک مصرف نکنید، سیستم دفاعی بدن مختل می شود و اشتها از دست می رود و به همین دلیل تهوع به وجود می آید. غلات کامل، موز، حبوبات و قارچ مواد غذایی سرشار از زینک هستند و تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن را در دوران بارداری تامین می کنند. در نتیجه این مواد غذایی به کاهش تهوع کمک بسزایی می کنند.

 

۷- مواد غذایی حاوی ویتامین ب۶

 

مواد غذایی حاوی ویتامین ب6

 

ویتامین ب۶ یکی از مهم ترین عناصر در مکمل های غذایی کاهش دهنده تهوع است. ماهی تن، مرغ، عدس و آووکادو غذاهای سرشار از ب۶ می باشند. مصرف این ویتامین در دوران بارداری به خصوص در ماه های اول به شدت توصیه می شود. ویتامین ب۶ در ساخت گلبول های قرمز و متابولیسم پروتئین ها نقش دارد. به همین دلیل است که می تواند تهوع و استفراغ در دوران بارداری را کنترل کند. می توانید ویتامین ب۶ را به صورت مکمل دارویی نیز استفاده کنید. در این صورت حتماً باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

علاوه بر مواد غذایی بالا، چند راهکار نیز وجود دارد که به کاهش تهوع کمک می کند:

 

از عطرهایی که بوی آن ها برای شما آزاردهنده هستند دوری کنید!

زنان باردار بو را بیش از سایر زنان احساس می کنند و همین امر می تواند باعث بروز تهوع شود. به همین دلیل کافی است از بوی عطرهایی که آزارتان می دهند دوری کنید.

 

غذا را در چند وعده و کم کم بخورید!

در روز باید ۳ تا ۵ وعده غذا به میزان کم بخورید. این کار تهوع را کاهش می دهد.

 

قدم بزنید و با طبیعت ارتباط برقرار کنید!

برای کاهش تهوع در دوران بارداری باید قدم بزنید. هوای تازه به کنترل تهوع کمک می کند. ورزش کردن در دوران بارداری، در صورتی که پزشک به شما اجازه دهد، مشکلی ایجاد نمی کند. پیش از این در مطلبی به ورزش هایی که در دوران بارداری می توان انجام داد اشاره کردیم.

 

استراحت کنید!

استرس و نگرانی مداوم باعث افزایش تهوع می شود. حتماً باید در زمان بارداری خوابتان بیشتر باشد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران