دسته بندی مطالب

۷ نکته برای تمیز کردن سریع آشپزخانه

۱۳ مرداد ۱۳۹۸۰ خانه و خانه داری

نکات مهمی وجود دارد که اگر به آن ها توجه کنیم کارها بسیار راحت تر و سریع تر از چیزی که فکرش را می کنیم انجام می شود. پیش از این در مطلبی تحت عنوان ۵ نکته کاربردی در آشپزخانه به تعدادی از این نکات که در آشپزخانه کاربردی است اشاره کردیم. تمیز کردن برخی از لوازم آشپزخانه نیز روش های مخصوص به خود را دارد که اگر آن ها را بدانیم بسیار در وقت و زمان صرفه جویی می شود. به همین دلیل در این مطلب خانومانه نیز به راه کارهایی برای تمیز کردن سریع آشپزخانه و لوازم آن اشاره خواهیم کرد تا به راحتی آشپزخانه خود را تمیز و براق کنید. 

 

۱- پاک کردن تخم مرغ شکسته

 

1- پاک کردن تخم مرغ شکسته

 

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که تخم مرغی از دست شما بر روی زمین یا روی کابینت بیفتد و بشکند! تمیز کردن آن چقدر دردسر و کثیف کاری دارد. اما اجازه دهید یک راه حل برای تمیز کردن آن به شما بگوییم. زمانی که تخم مرغی از دست شما افتاد و شکست (البته در صورتی که روی فرش یا سطح پارچه ای نباشد) مقداری نمک روی تخم مرغ های ریخته بپاشید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. سپس به راحتی و بدون کثیف کاری می توانید آن ها را با دستمال از روی زمین یا کابینت برداشته و تمیز کنید.

نکته ی مهمی که باید توجه کنید این است که نمک نباید خیلی طولانی مدت روی سطح باقی بماند و تنها به اندازه ای باشد که تخم مرغ خشک شود. دلیلش این است که به خصوص اگر سطح زیرین از جنس استیل باشد باعث تغییر رنگ آن می شود.

 

۲- تمیز کردن فر

 

تمیز کردن فر

 

گاهی اوقات پس از پخت و پز و قرار دادن غذا در فر، باقی مانده ی آن در فر باقی می ماند، یا حتی درون فر چربی می گیرد و در استفاده ی مجدد از فر آن ها می سوزند و بوی دود نامطبوعی بر روی غذای جدیدی یا ظرف های درون فر باقی می گذارد. بهترین راه کار برای جلوگیری از این شرایط این است که بلافاصله پس از خنک شدن فر دستمالی را در محلولی ترکیب شده از نصف آب و نصف سرکه خیس کرده و با آن داخل فر را کاملا تمیز کنید.

 

۳- تمیز کردن یخچال

 

تمیز کردن یخچال

 

بهتر است یخچال را ابتدا با آب گرم و صابون به خوبی شسته و تمیز کنید. سپس دستمالی را درون ترکیب نصف آب و نصف سرکه خیسانده و داخل یخچال بکشید. این کار برای مبارزه با هر نوع کپک زدگی عالی عمل کرده و از ایجاد بوی بد در یخچال جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که پیش از این به روش هایی برای از بین بردن بوی بد ماهی از یخچال اشاره کردیم.

 

مطلب پیشنهادی: ۷ روش برای تمیز کردن ظروف سوخته و ته گرفته

 

۴- تمیز کردن پشت یخچال

 

تمیز کردن پشت یخچال

 

فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار پشت یخچال را تمیز کنید و گرد و غبار ها را پاک کنید زیرا این غبارها باعث می شود تا یخچال نتواند کارش را به درستی انجام دهد و در ایجاد سرمای داخلی خلل به وجود می آورد و همین امر موجب هزینه های جانبی می شود.

نکته ی مهمی که برای تمیز کردن یخچال، چه داخل یا چه پشت آن باید رعایت کنید این است که حتما یخچال را از برق بکشید.

 

۵- تمیز کردن مخلوط کن

 

تمیز کردن مخلوط کن

 

روش اول: بالافاصله پس از استفاده از دستگاه، مخلوطی از آب گرم و سرکه را داخل آن ریخته و به مدت یک دقیقه آن را روشن نگه دارید. سپس آن را خالی کرده و به خوبی بشویید. خواهید دید که دستگاه شما از تمیزی برق می زند.

روش دوم: در این روش ابتدا نصف دستگاه را با آب گرم پر کنید و یک سرنگ مایع ظرفشویی داخل آن بریزید و به مدت ۳۰ ثانیه دستگاه را روشن کنید. سپس با آب به خوبی بشویید، در صورت نیاز می توانید این کار را دوباره تکرار کنید. (برای شستن پارچ مخلوط کن در این روش می توانید از روش اول نیز استفاده کنید). 

اگر موادی داخل پارچ مخلوط کن چسبیده بود و به راحتی پاک نمیشد ابتدا به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه پارچ مخلوط کن را با ترکیبی از آب گرم و صابون یا آب و سرکه پر کنید. سپس نصف پارچ را خالی کرده و ۳۰ ثانیه دستگاه را روشن کنید تا کاملا تمیز شود. در نهایت با آب به خوبی بشویید.

 

۶- تمیز کردن رنده ی پنیری

 

تمیز کردن رنده ی پنیری

 

برای تمیز کردن رنده ی پنیری روش های مختلفی وجود دارد؛

– در روش اول ابتدا رنده را در آب و صابون خیس کنید. سپس با استفاده از پد پلاستیکی یا اسکاچ قسمت خارجی و داخلی رنده را به خوبی تمیز کنید. تمیز کردن قسمت داخلی رنده کار چندان مشکلی نیست و به راحتی می توانید این کار را انجام دهید، اما برای تمیز کردن قسمت خارجی رنده بسیار مراقب دستان و همچنین وسیله ای که از آن برای پاک کردن استفاده می کنید باشید.

– روش دیگری که می توان استفاده کرد این است که پس از رنده کردن پنیر برای تمیز کردن رنده یک عدد سیب زمینی خام یا سیب درختی رنده کنید. این کار کمک می کند تا روزنه و دندانه های رنده تمیز شود.

– راه دیگر این است که یک مسواک مخصوص تمیز کردن رنده در سبد ابزارهای آشپزخانه داشته باشید.

– در صورتیکه  حسابی مواد به رنده چسبیده است می توانید آن را چند ساعتی داخل فریزر قرار دهید و بعد مواد یخ زده را با اسکاچ یا مسواک مخصوص بتراشید.

 

۷- تمیز کردن هود

 

تمیز کردن هود

 

اولین کار بعد از قطع برق هود، این است که باید فیلتر هود را چربی زدایی کنید. سپس آن را بشویید و بعد در ماشین ظرفشویی قرار دهید. اگر جنس فیلتر از استیل ضد زنگ باشد به راحتی می توانید از شوینده های معمولی برای تمیز کردن آن استفاده کنید، اما اگر آلومینیومی باشد، باید بدانید که مواد شوینده می تواند باعث تغییر رنگ یا لکه بر روی آن ها شود. برای تمیز کردن فیلتر هود یک روش دیگر این است که فیلتر را به کارواش برده و با استفاده از دستگاه های قوی و پر فشار آن ها را با آب گرم به خوبی بشویید تا ذرات چسبیده و روغن را از روی آن ها پاک کند و در نهایت اگر جنس فیلتر از نوع کربنی بود هر چند وقت باید آن ها را تعویض کنید.

 

نکته: به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن تمام وسایل برقی ابتدا باید دستگاه را از برق خارج کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران