دسته بندی مطالب

۸ ترفند در تمیز شستن ظرف ها بدون خستگی

۱۳ اسفند ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

خانومانه: شست و شوی ظرف ها برای اکثر افراد کار دوست داشتنی و جذابی نیست اما کاری است که بالاخره باید انجام شود! برای راحت تر انجام دادن این کار، به ۸ ترفند جالب و حرفه ای می پردازیم تا بدون خستگی ظرف ها به راحتی شسته شوند.

 

8 ترفند در تمیز شستن ظرف ها بدون خستگی

 

۱- همیشه بگذارید ظرف ها خیس بخورند

نباید بلافاصله بعد از غذا خوردن ظرف ها را شست. حتما باید ظرف ها را مدتی در آب قرار داد تا خیس بخورند. به این ترتیب، ظرف ها راحت تر شسته می شوند و غذاهای چسبیده راحت تر جدا می شود.

 

۲- از دست هایتان محافظت کنید

دستکش های ظرفشویی برای شیک بودن خانم ها استفاده نمی شوند بلکه مانع از آسیب دیدن پوست دست و شکستن ناخن ها می شوند. آب گرم پوست دست را خشک می کند و ناخن ها نیز در اثر برخورد طولانی مدت با آب نازک و شکننده می شوند.

 

۳- تجهیزات حرفه ای داشته باشید

برای شست و شوی ظرف ها فقط به اسکاچ و آب نیاز نیست؛ برای شست و شوی دقیق و جلوگیری از شکستن ظرف ها، تجهیزات حرفه ای داشته باشید: یک تشت پلاستیکی یا یک سینک دو قلو برای آبکشی، یک پارچه ضد آب برای قرار دادن ظرف ها، یک آب چکان برای خشک شدن ظروف.

 

۴- نظم داشتن در شست و شو

هنگامی که ظرف می شوییم باید حتماً نظم داشته باشیم تا کار با مشکل رو به رو نشود و مجبور نباشیم که دوباره ظرف ها را بشوییم. ابتدا باید لیوان ها، بشقاب ها، پیش دستی ها، قاشق و چنگال را بشوییم و در پایان به سراغ قابلمه و ماهیتابه برویم.

 

مطلب پیشنهادی: روش تمیز کردن اجاق گاز

 

۵- پاک کردن ظروف بدون فشار زیاد

گاهی غذا داخل قابلمه یا ماهیتابه می سوزد و به ظرف می چسبد. برای تمیز کردن ظروف سوخته و ته گرفته به جای آن که از نیروی بیش از حد دست استفاده کنیم، باید کمی آب و مقداری جوش شیرین داخل آن بریزیم و بگذاریم بجوشد. به این ترتیب به راحتی غذای باقی مانده ته ظرف جدا می شود. اگر همچنان مادّه غذایی ته ظرف باقی مانده بود مقدار جوش را بیشتر کنید و دوباره بجوشانید تا کاملاً جدا شود.

 

۶- استفاده از سرکه

برای لیوان های بلند، فلاسک، قهوه جوش و کتری های عمیق که به سختی می توان ته آن ها را شست، باید آب گرم داخل آن ها ریخت و سپس به آن سرکه اضافه کرد و با آن ظروف را آب کشی نمود. اگر ته لیوان ها لکه باقی مانده، می توانید یک مشت برنج به آب و سرکه اضافه کنید؛ برنج کار دست را انجام می دهد و به خوبی لکه ها را پاک می کند. شایان ذکر است که از سرکه برای رسوب زدایی از کتری نیز استفاده می شود.

 

۷- پاک کردن لکه های آب یا مایع ظرفشویی

اگر لکه های مایع ظرفشویی یا آب روی ظرف ها باقی مانده، باید دوباره ظرف را با آب بسیار داغ بشویید تا لکه ها کاملاً محو شوند.

 

۸- شستن اسکاچ

حداقل یک بار در هفته باید اسکاچ ها را با آب بسیار داغ شست تا باکتری های موجود روی آن ها از بین برود. بهتر است اسکاچ ها را هفته ای یک بار در آب و صابون بگذارید و بجوشانید و سپس آن ها را بیرون از خانه در فضای آزاد قرار دهید تا خشک شود. همچنین می توانید اسکاچ را در ماشین ظرفشویی بگذارید تا شسته شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران