دسته بندی مطالب

۸ درمان خانگی برای تبخال

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸۰ سلامت و تغذیه

چه چیزی بدتر از این که تبخالی روی لب یا بینی ظاهر شود؟ به خصوص اگر مرتب این اتفاق بیفتد. همانطور که می دانید راه های زیادی برای پوشاندن تبخال وجود دارد. یکی از آن راه ها استفاده از درمان های طبیعی برای پوشاندن سریع تبخال است. در این مطلب خانومانه به چند داروی طبیعی ضد تبخال اشاره می کنیم.

 

8 درمان خانگی برای تبخال

 

۱- یخ

برای از بین بردن تبخال کافی است مقداری یخ را در کیسه بریزید و ۲ تا ۳ بار در روز روی تبخال بگذارید. البته این کار کمی زمان بر است و باید هر بار ۴۵ دقیقه و به مدت ۲ روز این کار را انجام دهید تا تبخال کاملاً از بین برود. یکی از مزیت های این روش این است که درد و تورم تبخال را بسیار کاهش می دهد.

 

۲- سیر

سیر دارویی قدیمی است و علاوه بر این که جزء مواد غذایی کلاژن ساز برای پوست می باشد، برای درمان تبخال نیز بسیار موثر است. البته باید گفت که بهترین راه این است که همیشه به جای درمان تبخال جلوی بروز آن را بگیرید. به این ترتیب به محض این که احساس سوزش کردید و مطمئن شدید که در حال تبخال زدن هستید، یک حبه سیر را روی ناحیه تبخال بمالید. به این ترتیب تبخال دیگر رشد نخواهد کرد. 

 

۳- عسل

عسل علاوه بر این که به حفظ زیبایی لب ها کمک می کند، یکی از موثرترین داروها برای تبخال است. دستان خود را بشویید و با انگشت عسل را روی تبخال بمالید. بگذارید یک ربع بماند و سپس با آب و به آرامی آن را بشویید. این کار را ۳ بار در روز انجام دهید.

 

۴- لیموترش

لیمو یک داروی ضدعفونی کننده عالی است که به خوبی با تبخال مقابله می کند. یک عدد لیمو را آب بگیرید. کمی پنبه بردارید و در آب لیمو فرو ببرید و آن را به مدت چند دقیقه روی تبخال بگذارید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز انجام دهید.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۳ توصیه برای رها شدن از جوش های صورت

 

۵- سرکه سیب

سرکه سیب به راحتی سوزش تبخال را از بین می برد. کافی است با کمی پنبه و به آرامی سرکه را روی تبخال بمالید. سوزش و تورم تبخال سریع از بین می رود.

 

۶- روغن درخت چای

یکی دیگر از داروهای بسیار موثر برای درمان تبخال و مبارزه با آن استفاده از روغن درخت چای است که به آن در زبان انگلیسی روغن تی تری می گویند. این روغن ضد ویروس عالی می تواند باکتری ها و ویروس های تبخال را از بین ببرد. استفاده از آن بسیار آسان است و به راحتی تبخال را از بین می برد. یک قطره از روغن درخت چای را روی چوب پنبه بریرید و با دو قطره آب آن را مخلوط کنید. این دارو را حداقل ۵ بار در روز روی تبخال بگذارید. شب ها قبل از خواب روغن تی تری را روی تبخال بگذارید و روی آن را با پانسمان بپوشانید و بخوابید. به این ترتیب روغن تی تری تا صبح روی تبخال می ماند و ورم و سوزش تبخال بسیار کم می شود.

 

۷- خاک رس سبز

خاک رس سبز نیز دارویی بسیار مناسب و عالی برای خشک کردن تبخال است. نصف قاشق سوپخوری پودر خاک رس را در ظرفی بریزید و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یکنواختی به دست آید. خمیر را روی تبخال به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید تا خشک شود و سپس آب بکشید.

 

۸- بابونه

بابونه گیاهی است که برای از بین بردن تبخال بسیار موثر عمل می کند. کمی بابونه خشک شده را با آب ولرم مخلوط کنید تا خمیر به دست آید. خمیر را مستقیماً روی تبخال بگذارید و این کار را تا وقتی تبخال از بین برود ادامه دهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران