دسته بندی مطالب

۸ روش جلوگیری از تعرق

۳۰ بهمن ۱۳۹۶۰ گوناگون

برای از بین بردن مشکل تعرق، محصولات زیادی در بازار موجود است و تبلیغات زیادی از سوی سازندگان آن ها صورت می گیرد. اما این امر به معنای موثر بودن همیشگی آن ها و بی خطر بودنشان نیست.

تعرق بیش از حد مشکلی است که افراد را معمولاً نگران می کند. این مشکل می تواند در قسمت های مختلف بدن مانند صورت، زیر بغل یا پاها و یا دیگر قسمت های بدن رخ دهد.

تعرق زیاد گاهی بر روابط اجتماعی هم تاثیر می گذارد زیرا بوی بد ناشی از آن به راحتی برای مخاطب و افراد نزدیک به فرد قابل احساس است. حتی لکه های آن بر روی لباس ها نیز قابل مشاهده است.

در این مطلب سایت خانومانه به چند شیوه آسان و موثر برای کاهش تعرق می پردازیم.

شیوه های مقابله با تعرق فقط شامل این نمی شود که بخواهیم جلوی ریختن لکه های عرق را بر روی پیراهن بگیریم بلکه باید بوی بد را نیز از بین ببریم و به تنفس منافذ پوست کمک کنیم.

 

۸ روش موثر برای جلوگیری از تعرق

 

ژل ضد باکتری

 

ژل ضد باکتری 

هیچ شکی وجود ندارد که در بسیاری از موارد، به خصوص در زمانی که دما افزایش یافته، تعرق ما زیاد می شود. عرق به دلیل خیسی، بوی بد آن و لکه هایی که روی لباس باقی می گذارد ناخوشایند است.

به همین دلیل، اگر این امکان را ندارید که در همان لحظه دوش بگیرید، بهترین راه این است که کمی ژل ضد باکتری بر روی زیر بغل ها بزنید. این ژل با از بین بردن باکتری ها، بوی بد را کاهش می دهد.

 

آب اکسیژنه

پروکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه یک مادّه ضدعفونی کننده است که با از بین بردن باکتری های عامل عرق، تعریق را کاهش می دهد.

برای استفاده از آب اکسیژنه برای جلوگیری از تعرق، کافی است یک قاشق آب اکسیژنه را با نصف لیوان آب ترکیب کنید. سپس هر زمان که لازم بود از آن بر روی زیر بغل استفاده کنید.

 

جوش شیرین

 

جوش شیرین 

راه حل دیگری که برای سریع پاک کردن و از بین بردن بوی عرق وجود دارد این است که یک تونیک خانگی از ترکیب جوش شیرین، آب و شکر درست کنیم.

دو قاشق سوپخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب و یک قاشق نمک و یک قاشق شکر مخلوط کنید. این مواد را به خوبی با هم ترکیب کنید و روی زیر بغل بمالید تا عرق و بوی بد آن از بین برود.

 

پوست درخت بلوط

پوست درخت بلوط یکی از موثرترین مواد در جلوگیری از تعریق زیاد است. این محصول را می توانید به راحتی از عطاری ها تهیه کنید.

یک لیتر آب جوش را با ۵ قاشق سوپخوری پوست درخت بلوط مخلوط کنید. بعد از آن که این ترکیب جوشید، بگذارید ۲ ساعت بماند و سپس از این تونیک موثر بر روی زیر بغل استفاده کنید.

شیوه دیگر استفاده ار این دم کرده این است که آن را در کیسه های کوچکی بریزید و در فریزر بگذارید و بعد از آن که یخ زد آن را به آرامی بر روی زیر بغل بگذارید.

 

سنگ زاج

سنگ زاج یک سنگ معدنی است که خاصیت ضد تعریق دارد. این سنگ مانع از ایجاد بو و لکه بر روی لباس می شود و محصولی کاملاً طبیعی است.

این سنگ معدنی برای تعرق زیاد بسیار مناسب است زیرا خواص ضد باکتری و ضدعفونی دارد، به یکنواخت شدن پوست کمک می کند و از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می کند. یکی دیگر از ویژگی های آن این است که هیچ لکی بر روی زیر بغل باقی نمی گذارد زیرا مواد شیمیایی ندارد.

 

آلومینیوم کلراید

ترکیب ضد بو و ضد عرق آلومینیوم کلراید یکی از رایج ترین روش ها برای مبارزه با تعریق زیاد است.

بر اساس میزان تعرق می توان از دوز بالا یا دوز کم آلومینیوم کلراید استفاده کرد. اما به یاد داشته باشید که این مادّه در بعضی موارد استفاده سمی است و باید حتما از پزشک پوست مشورت گرفت. این دارو در بعضی از دوزهای آن سرطان زا می باشد.

 

بوتاکس

اگر تعرقتان بسیار شدید است و بوی عرقتان غیر طبیعی است و لکه زیادی بر روی لباستان باقی می ماند، یکی از روش های کاهش تعرق تزریق بوتاکس به محلی است که زیاد عرق می کند.

بوتاکس جلوی محرک های عصبی غدد تعریق را می گیرد و با عرق زیاد مبارزه می کند. هر ۶ تا ۱۲ ماه باید بوتاکس را مجدداً تزریق کرد.

 

لیزر

یک روش موثر دیگر برای جلوگیری از تعرق زیاد لیزر غدد تعریق است. لیزر جلوی کار این غدد را می گیرد و مانع از تعریق زیاد می شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران