دسته بندی مطالب

۸ عادت بهداشتی دهان و دندان

۹ شهریور ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

بهداشت دهان و دندان فراتر از مسواک زدن روزانه و بازدیدهای سالیانه دندانپزشکی است. برای اطمینان از اینکه دندان های شما برای مدت طولانی تری سالم و بدون پوسیدگی باقی بمانند، باید به طور روزانه بهداشت دهان و دندان را انجام دهید. اما اگر فکر می کنید چه مواردی را باید در برنامه مراقبت های روزانه از دندان ها قرار دهید (البته به جز مسواک زدن)، در این مطلب خانومانه ۸ نکته موثر و مورد تایید دندانپزشکان را بیان خواهیم کرد که از مرواریدهای سفید شما مراقبت خواهد کرد تا سالم و زیبا بمانند.

 

۱- از نخ دندان استفاده کنید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_1

 

حتی اگر روزی ۲ بار مسواک می زنید، این کار به تنهایی برای اطمینان از تمیز بودن دندان ها کافی نیست؛ زیرا موهای برس مسواک به اندازه کافی نازک نیستند. برای تمیز کردن گوشه و کنار دندان باید حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید.

 

۲- از دهان شویه استفاده کنید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_2

 

دندانپزشکان ادعا می کنند که استفاده از دهان شویه مزیت های فراوانی دارد. از مقابله با بوی بد دهان گرفته تا از بین بردن میکروب های احتمالی موجود در دهان. اگرچه دهان شویه جایگزینی برای مسواک زدن نیست، اما استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید از دندان های شما محافظت می کند و به حفظ بهداشت دهان کمک می کند.

 

۳- از لیموترش استفاده نکنید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_3

 

بسیاری از دستورالعمل ها در مورد استفاده از لیموترش روی دندان ها برای از بین بردن جرم و سفیدتر کردن دندان ها صحبت می کنند. اما به نظر می رسد این روش برای داشتن دندان های سفید بسیار هم سالم نیست! لیموترش بسیار اسیدی است و می تواند در طولانی مدت باعث تضعیف مینای دندان و آسیب رساندن به مرواریدهای سفید شما شود.

 

۴- به آنچه می خورید دقت کنید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_4

 

بسیاری از مواد غذایی که مصرف می کنیم، توانایی ایجاد لکه روی دندان را دارند. مصرف این مواد به مرور زمان به دندان ها آسیب می رساند. بنابراین، از مصرف زیاد چای، قهوه، مواد غذایی سرشار از قند و زردچوبه خودداری کنید. اگر چنین مواد غذایی مصرف می کنید، بلافاصله بعد از آن دندان های خود را مسواک بزنید تا از ایجاد لکه جلوگیری شود. پیش از این نیز در مطلبی برای جلوگیری از ایجاد لکه چای و قهوه روی دندان توصیه هایی را ارائه کردیم.

 

مطلب پیشنهادی: وقت آن رسیده از خمیردندان طبیعی استفاده کنیم!

 

۵- مسواک زدن تهاجمی را فراموش کنید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_5

 

مسواک زدن تهاجمی اشتباهی بسیار بزرگ است. هنگامی که مسواک را با فشار روی دندان ها می زنید، به مینای دندان و لثه آسیب می رسانید.

 

۶- از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کنید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_6

 

مسواک زدن روزی دو بار را فراموش نکنید؛ اگر این کار را انجام ندهید ذرات غذا در دهان باقی می مانند و باعث رشد باکتری ها در میان دندان ها، اطراف لثه و زبان می شود و منجر به بوی بد دهان می گردد.

 

۷- دهان را به میزان کافی بشویید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_7

 

دهان باید پس از هر بار مصرف غذا و در میان وعده ها، به میزان کافی با آب شسته شود.

 

۸- برای مسواک زدن وقت کافی بگذارید

 

عادت های بهداشتی دهان و دندان_8

 

زمان کافی را برای مسواک زدن صحیح و کامل دندان ها اختصاص دهید. توصیه می شود هر بار که مسواک می زنید، حداقل دو دقیقه وقت بگذارید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران