دسته بندی مطالب

۸ علت شکننده بودن ناخن ها

۸ آبان ۱۳۹۷۰ مد و زیبایی

خانومانه: مراقبت از ناخن ها یکی از عادت های مهمی است که در زیبایی تاثیر گذار است و دلیل آن نه تنها بخاطر این است که بر ظاهر ما تاثیر می گذارد بلکه به دلیل این نیز هست که وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنیم ناخن ها بیشتر در معرض چشم قرار دارند و تاثیر زیادی بر تعیین شخصیت ما دارند.

صنعت آرایشی به منظور حفظ سلامت ناخن ها، طیف وسیعی از محصولات درمانی را ارائه کرده است که مانع از ضعیف شدن ناخن ها می شوند. با همه این ها، افراد زیادی هستند که ناخن های زیبا و سالمی ندارند و در رسیدن به این هدف نیز با سختی مواجهند زیرا این افراد از عادت هایی که بر سلامت ناخن تاثیر گذار هستند، بی اطلاع می باشند. به همین دلیل باید قبل از صرف هزینه های درمانی گران قیمت، علت های مشکلات ناخن و شکستگی آن ها را بیابیم.

 

8 علت شکننده بودن ناخن ها

 

۱- پاک کردن لاک ناخن به شیوه ای نامناسب

لاک زدن به ناخن ها روشی برای زیباتر کردن ناخن ها به سبک ها و رنگ های گوناگون است. متاسفانه بعضی از خانم ها برای پاک کردن ناخن ها از دندان استفاده می کنند یا با ناخن آن ها را تمیز می کنند. این کار کاملا اشتباه است زیرا سطح رویی ناخن را از بین می برد. سطح رویی ناخن از ساختار درونی آن محافظت می کند و مانع از شکستن ناخن می شود. بهتر است از یک لاک پاک کن مناسب استفاده کنید و دقت کنید که فرمول شیمیایی آن برای ناخن مضر نباشد.

 

۲- جویدن ناخن ها

 

جویدن ناخن ها

 

عادت نادرست جویدن ناخن ها قطعا باعث شکستن آن ها می شود. اگرچه برای بعضی از افراد جویدن ناخن راهی برای غلبه بر استرس و نگرانی است اما این کار باعث بد شکل شدن ساختار ناخن و عفونت های شدید می شود. جویدن ناخن باعث می شود مینای طبیعی آن از بین برود و رشد طبیعی آن با مشکل رو به رو شود. 

 

۳- استفاده نکردن از دستکش

استفاده از محصولات شیمیایی برای پاک کردن خانه یا وسایل برای سلامتی ناخن ها بسیار مضر است. عناصر شیمیایی متعددی که در این پاک کننده ها وجود دارند بر مینای طبیعی ناخن تاثیر می گذارند و در سطح کوتیکول ناخن، که وظیفه حفاظت از ناخن را به عهده دارد، تغییراتی به وجود می آورند. استفاده از دستکش در زمانی که کارهای خانه را انجام می دهید بسیار مهم است، به خصوص زمانی که از پاک کننده ها و محصولات شیمیایی استفاده می کنید.

 

۴- استفاده از ناخن ها به عنوان ابزار

اگرچه ناخن ها دم دستمان قرار دارند و می توانند در کارهای زیادی به ما کمک کنند اما هرگز نباید به عنوان ابزار کار از آن ها استفاده نمود. استفاده از ناخن ها برای جدا کردن اتیکت، باز کردن درب خوراکی ها یا کارهای دیگر باعث می شود که ساختار آن ها شکننده شود و احتمال شکستن ناخن ها افزایش یابد. سعی کنید از ابزارهای دیگری برای انجام کارها استفاده کنید و تا جایی که ممکن است هنگام انجام کارها دستکش به دست داشته باشید تا ناخن ها آسیب نبینند.

 

مطلب پیشنهادی: ۷ راز برای داشتن ناخن هایی سالم

 

۵- مرطوب نکردن ناخن ها

آیا ناخن هایتان خشک و کدر هستند؟ حتما توجه داشته باشید که مرطوب نبودن ناخن ها هم باعث شکستگی آن ها می شود. ناخن ها هم مانند پوست باید مرتب مرطوب شوند تا سلامت آن ها حفظ شود و رشد سالمی داشته باشند. مرطوب کردن ناخن ها همچنین باعث می شود که مشکلات زیست محیطی آسیب کمتری به آن ها وارد آورد. روی سطح ناخن را کرم مرطوب کننده بزنید و سعی کنید آب بیشتری مصرف کنید.

 

۶- توجه نکردن به کوتیکول های ناخن

کوتیکول ها سهم بسزایی در سلامت ناخن دارند زیرا از ناخن ها در برابر عوامل بیرونی محافظت می کنند. با این حال، بعضی افراد مراقب این قسمت مهم ناخن نیستند و حتی گاهی در زمان مانیکور کردن این کوتیکول ها را از ناخن جدا می کنند. بهترین کار این است که کوتیکول ها را به کمک کرم مرطوب نگه دارید.

 

۷- استفاده بیش از حد از ژل بر روی ناخن

استفاده بیش از حد از ژل هایی که برای کاشت ناخن یا محکم نگه داشتن ناخن استفاده می شوند تاثیرات نامناسبی بر روی ساختار ناخن دارند. اگر مدت طولانی ناخن های کاشته شده و ژل زده شده داشته باشید، مواد مغذی و هوا به ناخن نمی رسند. بهتر است برای مدت کوتاهی از آن ها استفاده کنید و زمانی که می خواهید ناخن کاشته شده یا ژل را از روی ناخن خودتان بردارید از مواد مناسب این کار استفاده کنید تا به ناخن طبیعیتان آسیب نرسد.

 

۸- سوهان کشیدن به شیوه ای نادرست

سوهان ناخن وسیله ای مناسب برای مدل دادن به ناخن است البته اگر به شیوه ای درست از آن استفاده شود. مشکل اینجا است که بعضی از خانم ها از سوهان بر روی سطح ناخن استفاده می کنند که این کار ناخن را ضعیف و شکننده می کند و باعث عفونت آن می شود. از طرفی، بعضی از خانم ها به دنبال مربعی کردن ناخن هستند و مجبور می شوند که بیش از حد از سوهان در کناره های ناخن استفاده کنند و به این ترتیب بعضی از قسمت های مهم ناخن را از بین می برند. اگر نمی توانید به درستی از سوهان استفاده کنید، حتما از متخصص مانیکور کمک بگیرید. 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران