دسته بندی مطالب

۸ مادّه غذایی کلاژن ساز برای پوست

۱۹ فروردین ۱۳۹۸۰ سلامت و تغذیه

اگر می خواهید پوستی زیبا و بدون چروک داشته باشید، باید تمام مواد مغذی مورد نیاز آن از جمله کلاژن را فراهم کنید. محصولات آرایشی و بهداشتی برای حفظ سلامت پوست کافی نیستند؛ علاوه بر آن خوراک مصرفی نیز باید متعادل باشد. در این مطلب سایت خانومانه می خواهیم به ۸ مادّه غذایی اشاره کنیم که یا حاوی کلاژن هستند و یا بدن را تحریک به کلاژن سازی می کنند. 

 

8 مادّه غذایی کلاژن ساز برای پوست

 

کلاژن چیست؟

کلاژن مهم ترین پروتئین موجود در بدن ما است که موجب حفظ جوانی و سفتی پوست می شود و سلامت مفاصل را تضمین می کند. فیبرهای کلاژن که بافت نرم و مقاوم دارند، در پوست، استخوان، ماهیچه ها، تاندون ها و مفاصل وجود دارند. بدن ما به طور طبیعی خود کلاژن تولید می کند. اما با گذشت زمان و افزایش سن، این توانایی بدن از بین می رود و در نتیجه چین و چروک پوست، التهاب مفاصل، ضعف استخوان و … به وجود می آید. به همین دلیل، باید با مصرف غذاهای سرشار از کلاژن یا غذاهای محرک تولید کلاژن این پروتئین را برای پوست فراهم نمود.

 

کلاژن چه فایده ای برای پوست دارد؟

کلاژن بزرگترین بخش سازنده پوست را به خود اختصاص می دهد. این پروتئین است که به مقدار زیادی به پوست سفتی و حالت کشسانی می دهد. به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید که بدن به مقدار لازم کلاژن دارد.

– در زمان جوانی، کلاژن مرتباً احیا و ساخته می شود و به همین دلیل پوست در این برهه از زندگی سفت و جوان است.

– بعد از ۳۰ سالگی شاهد بیشتر شدن چین و چروک و نواقص پوستی هستیم.

و اما ۸ مادّه ای که برای پوست کلاژن فراهم می کنند؟! مواد غذایی که در زیر بیان می کنیم یا حاوی کلاژن هستند و یا می توانند کلاژن سازی طبیعی پوست را تحریک کنند.

 

۱- سیر

 

سیر

 

سیر به دلیل خواص بی شماری که دارد باید در غذای شما وجود داشته باشد. این مادّه غذایی درمانی، علاوه بر این که آنتی بیوتیکی طبیعی است، میزان بالایی گوگرد دارد. سیر همچنین دارای خاصیت تصفیه کنندگی و پاک کنندگی است و در ساخت کلاژن نقش دارد. برای آن که تاثیر سیر کاملاً مشخص باشد باید به شکل خام مصرف شود و یا به شکل قرص بلعیده شود.

 

۲- پیاز

پیاز به همان خانواده سیر تعلق دارد و حاوی گوگرد است. با مصرف پیاز، تولید کلاژن پوست افزایش می یابد و جریان خون بهبود پیدا می کند. علاوه بر این، به دلیل وجود گوگرد، سموم بدن نیز دفع می شود.

 

مطلب پیشنهادی: ۵ راه حل برای پوشاندن چروک های اطراف لب

 

۳- ماهی های چرب

 

ماهی های چرب

 

اگرچه ماهی های چرب حاوی مقدار کمی کلاژن هستند اما سرشار از لیزین می باشند؛ لیزین اسید آمینه ای است که برای ساخت کلاژن ضروری است. علاوه بر این، ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب ضروری هستند که برای تغذیه پوست بسیار مفید می باشد. باید یادآور شد که ماهی های بزرگ چرب مثل سالمون و تن ممکن است حاوی فلزهای سنگین باشند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ماهی های کوچک چرب مثل ساردین را انتخاب کنید.

 

۴- گوشت

کلاژن موجود در گوشت عامل سفت بودن آن است؛ در واقع باید گفت فیبرهای سفت موجود در گوشت عامل سخت جویده شدن گوشت است. گوشت برّه، مرغ و بوقلمون بهترین گوشت ها برای مصرف هستند. بعضی از قسمت ها مانند پا و ران نیز بیشترین کلاژن را دارند.

 

۵- آب گوشت و استخوان

 

آب گوشت و استخوان

 

اگر می خواهید تغذیه شما بسیار سالم و سرشار از کلاژن باشد، باید جوشانده استخوان مصرف کنید. باید گوشت و استخوان را به همراه سبزیجات روی شعله ای با حرارت مناسب چند ساعت روی گاز بگذارید و سپس عصاره به دست آمده را مصرف کنید. عصاره موجود در استخوان برای پوست و کلاژن سازی بسیار مفید است.

 

۶- میوه های قرمز

میوه های قرمز مانند گیلاس، آلبالو، توت فرنگی و … سرشار از لیکوپن می باشند. لیکوپن مادّه ای آنتی اکسیدانی است که در سبزیجات و میوه های قرمز رنگ وجود دارد و موجب ترشح کلاژن می شود.

 

۷- مواد لبنی

 

مواد لبنی

 

شیر و لبنیات حاوی مقدار زیادی پرولین و لیزین می باشند. این اسیدهای آمینه کلاژن را به طور کامل می سازند. اما برای بهبود جذب مواد مغذی، پیشنهاد می کنیم که لبنیات را خارج از وعده های غذایی مصرف کنید.

 

۸- چای

چای یک نوشیدنی قدیمی و باستانی است که خواص بسیار مفیدی برای سلامتی دارد و این امر به دلیل کاتچین موجود در آن است. مواد موجود در چای میزان بالایی آنتی اکسیدان دارند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و مانع از کاهش تولید کلاژن ناشی افزایش سن می شوند. تمامی انواع چای مانند چای سبز، سیاه و قرمز این خاصیت را دارند. 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران