دسته بندی مطالب

۸ کاربرد جالب سفیده تخم مرغ!

چرا چیزی را که به راحتی می توان در یخچال یافت، در دور دست ها به دنبال آن بگردیم؟! گاهی برخی از مواد غذایی علاوه بر مصرف خوراکی آن، موارد مصرف دیگری هم دارد. در خارج از بدن به عنوان یک محصول بهداشتی، درمانی قابل استفاده هستند و یا حتی در برخی موارد، در خانه کاربردهای دیگری هم دارند. یکی از این محصولات خوراکی سفیده تخم مرغ است. سفیده تخم مرغ در خانه و به ویژه مراقبت های پوستی کاربردهای فراوانی دارد که در این مطلب خانومانه به آن ها می پردازیم.

 

8 کاربرد جالب سفیده تخم مرغ!

 

۱- براق کردن چرم

اگر کیف یا کفش چرمی شما دیگر براقیت و شفافیت اولیه را ندارد و کدر شده است، یک سفیده تخم مرغ کافی است تا کاملاً براق شود.

– یک عدد سفیده تخم مرغ را در ظرفی بریزید و هم بزنید تا کاملاً کف کند. اکنون، یک دستمال نخی را داخل سفیده هم زده ببرید و با آن روی چرم را بکشید. خیلی سریع ظاهر وسیله چرمی نو و تازه می شود. این روش برای مبل ها و کاناپه ها هم کارآمد است.

 

۲- برطرف کردن آفتاب سوختگی

در فصل بهار و تابستان دما بالا می رود و ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب پوست بسوزد. برای آن که به صورت طبیعی این آفتاب سوختگی را درمان کنید می توانید از سفیده تخم مرغ استفاده کنید.

– سفیده تخم مرغ و عسل را مخلوط کنید و آن را مانند کرم روی قسمت های سوخته بزنید.

– اگر صورت شما دچار آفتاب سوختگی شده است، سفیده تخم مرغ و ماست را ترکیب کنید و آن را روی صورت و گردن بمالید و بگذارید خشک شود. سپس با آب سرد صورت را بشویید و با پنبه پوست را خشک کنید تا پوست آسیب نبیند.

 

۳- مناسب برای پوست های چرب

سفیده تخم مرغ سبوم اضافی پوست را که باعث چرب شدن پوست می شود جذب می کند.

– یک قاشق چایخوری عسل و سفیده تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و بعد از هم زدن، به آن آرد اضافه کنید تا حالت خمیر به خود بگیرد. این خمیر را روی تمام صورت به جز دور چشم بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند، سپس با آب ولرم صورت را بشویید.

– شما می توانید از ترکیب سفیده تخم مرغ و ماست همراه با آب لیمو نیز استفاده کنید. در این صورت هم بگذارید ماسک روی صورت خشک شود و سپس آن را بشویید.

 

۴- رفع چین و چروک ها

اگر روی صورتتان چین و چروک ظاهر شده است، توصیه می کنیم که یک بار هم به جای استفاده از لوازم آرایش شیمیایی، از مواد طبیعی استفاده کنید. لازم به ذکر است که سفیده تخم مرغ، برای از بین بردن ترک های پوستی نیز بسیار مفید است.

– ۵ عدد توت فرنگی له شده یا میکس شده، یک عدد سفیده تخم مرغ (هم زده) و یک قاشق سوپخوری عسل مایع نیاز دارید. توت فرنگی له شده را از صافی رد کنید تا فقط آب آن باقی بماند زیرا خود توت فرنگی ممکن است باعث حساسیت می شود. تمام مواد اولیه را با هم مخلوط کنید و روی صورت بگذارید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت را بشویید.

 

مطلب پیشنهادی: ۳ نوع ماسک موی مغذی با تخم مرغ

 

۵- برق انداختن چوب طلایی

شاید به نظر شما عجیب برسد اما سفیده تخم مرغ را می توان برای براق کردن چوب های رنگ شده طلایی استفاده کرد.

– سفیده تخم مرغ را به خوبی هم بزنید و با چند قطره سرکه مخلوط کنید و به کمک یک دستمال نرم یا یک قلمو آن را روی چوب بکشید.

 

۶- از بین بردن نواقص دور چشم

برای از بین بردن سیاهی و پف دور چشم که چهره را خسته نشان می دهد، از سفیده تخم مرغ استفاده کنید. بلافاصله می توانید تفاوت را حس کنید.

– چند قطره سفیده تخم مرغ را به صورت هم نزده و ساده به صورت مستقیم دور چشم بمالید و از داخل به خارج بکشید و سپس با آب بشویید.

 

۷- برق انداختن مس

وسایل مسی با گذشت زمان براقیت خود را از دست می دهند. سفیده تخم مرغ می تواند براقیت را به ظروف مسی برگرداند.

– سه عدد سفیده تخم مرغ، ۵۰۰ گرم نمک دانه درشت، آب یک عدد لیموترش، نصف لیوان سرکه سفید و دو قاشق سوپخوری آرد را با هم مخلوط کنید تا خمیر یکنواختی حاصل شود. به کمک این خمیر و با استفاده از یک دستمال نرم می توانید ظورف مسی را برق بیاندازید.

 

۸- از بین بردن جوش های سر سیاه

جوش های سر سیاه ظاهر پوست را خراب می کنند و تقریبا هیچ محصول موجود در بازار نمی تواند معجزه کند. اما سفیده تخم مرغ برایتان این معجزه را به همراه دارد.

– سفیده تخم مرغ را با آرد ذرت به آرامی هم بزنید. این مخلوط را روی قسمت هایی از صورت که جوش سر سیاه دارد بگذارید. ۵ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت را بشویید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
3+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران