دسته بندی مطالب

۹ درمان طبیعی برای درمان خشکی پاشنه پا

۱۵ بهمن ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

معمولاً اکثر ما به حفظ زیبایی و سلامت پاها توجهی نمی کنیم اما این عضو بدن نیاز به مراقبت دارد تا پاشنه ها خشک نشوند و ظاهر زیبایی داشته باشند. در نتیجه باید پاها را به خوبی هم از درون بدن و هم بیرون مرطوب نگه داریم و هر روز از آن ها مراقبت کنیم. پاشنه خشک باعث زشت شدن ظاهر پا می شود. هر بار که بخواهیم کفش یا صندل بپوشیم، احساس بدی داریم و نگران زیبا نبودن پاها خواهیم بود. برای از بین بردن خشکی پاشنه پا، باید مراقبت های خاصی انجام شود. در اکثر موارد برای درمان این مشکل مرطوب کردن کافی نیست. باید بتوانیم با لایه بردارها، مرطوب کننده ها و مواد مغذی از پاها مراقبت کنیم و خشکی آن ها را رفع کنیم. در نتیجه تصمیم گرفتیم تا در این مطلب سایت خانومانه به ۹ درمان خانگی و طبیعی برای مرطوب کردن پاشنه ها و رفع ترک پا بپردازیم. همچنین یادآور می شویم که چرا عواملی مانند تغذیه، وضعیت بدن یا کفش ها برای این امر مهم و ضروری است. 

 

۱- ترکیب آب گرم و جوش شیرین

 

ترکیب آب گرم و جوش شیرین

 

باید دو بار در هفته این دارو را برای خشکی پاشنه ها استفاده کرد. کافی است پاها را در آب گرم و جوش شیرین فرو ببرید و به آن ها استراحت دهید.

– باید پاها را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون این ترکیب قرار دهید. بعد از آن که پوست نرم شد می توانید پوست پاشنه را با روش زیر لایه برداری و مرطوب کنید.

 

۲- لایه برداری با نمک دریا و روغن زیتون

بعد از شست و شوی پا با آب و جوش شیرین، می توانیم با ترکیب مقدار مساوی نمک دریا با روغن زیتون پوست کف پا را لایه برداری کنیم. این ترکیب بسیار ساده و موثر است.

– هر کدام از پاها را با این ترکیب به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. سعی کنید بیشتر بر روی پاشنه ها ماساژ را انجام دهید.

– نمک دریا داروی طبیعی بسیار قوی است که سلول های مرده پوست را از بین می برد. از طرف دیگر روغن هم به صورت عمقی پوست را تغذیه می کند.

 

۳- ماسک کره شیا و گل نسترن

یک بار در هفته باید به مدت ۳۰ دقیقه این ماسک را بر روی پاها بگذارید. از آن جایی که پوست پاشنه معمولاً خشک و سخت است پیشنهاد می کنیم که حتماً از ماسک های مغذی مانند ماسک کره شیا و روغن گل نسترن استفاده کنید.

– کره شیا پوست را تغذیه می کند و حالت کشسانی آن را حفظ می کند. روغن گل نسترن هم بازسازی سلول ها را تسهیل می کند.

– این دو مادّه ترکیبی بسیار عالی برای نقاطی از بدن است که پوست بسیار خشکی دارند.

 

۴- ماسک رس سبز و ماست

اگر پاشنه پا ترک زیادی ندارد می توانید از ماسک رس سبز و ماست استفاده کنید. اگرچه خاک رس پوست را خشک می کند اما زمانی که با ماست ترکیب می شود خاصیت مرطوب کنندگی پیدا می کند. این ماسک به دلیل داشتن خاک رس مانند لایه بردار نیز عمل می کند.

 

۵- روغن بادام و عسل

 

روغن بادام و عسل

 

این دارو برای بهبود نرمی پوست پاشنه ها و مراقبت از آن ها در برابر عوامل تاثیرگذار خارجی بسیار مفید خواهد بود.

– ترکیب روغن بادام و عسل ترکیبی بسیار موثر و ایده آل برای نرم شدن پاشنه ها است.

– این ترکیب فقط یک بار در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه باید استفاده شود.

 

مطلب پیشنهادی: خشک شدن پوست دست و درمان آن

 

۶- انتخاب کفش مناسب

برخی از کفش ها خشکی کف پا را افزایش می دهند و باعث سایش پاشنه ها می شوند. این کفش ها کف سفت یا صاف دارند و یا از مواد اولیه نامناسب درست شده اند.

– کفش باید راحت باشد. باید کفش هایی را انتخاب کنیم که مناسب با فرم پای شما باشد و امکان عبور هوا وجود داشته باشد.

 

۷- صحیح راه رفتن

 

صحیح راه رفتن

 

فشار آوردن زیاد به پاشنه ها هم می تواند یکی از علت های بروز خشکی و ترک پاشنه باشد. درست ایستادن و راه رفتن کمک می کند تا پاشنه ها سالم بمانند و وضعیت بدنی هم بهبود پیدا کند.

– در حالت ایستاده باید توجه کنید که کف پاها در مرکز پا قرار بگیرند و وزن فقط بر روی انگشتان یا نوک پا نباشد.

– در زمان راه رفتن باید سعی کنیم صحیح راه برویم. ابتدا ممکن است کمی سخت باشد اما با تمرین و کمی زمان می توانید صحیح راه رفتن را تمرین کنید.

 

۸- آبرسانی به بدن

چگونه می توانیم به بدن آبرسانی کنیم؟ با مصرف غذاهای مغذی می توان مواد لازم را به بدن رساند. باید هر روز مقدار مناسبی ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری به بدن برسد. حتماً از مواد مغذی زیر هر روز استفاده کنید:

– میوه ها و سبزیجات خام

– مغزیات و خشکبار

– دانه های طبیعی

– غلات

– سبزیجات

 

۹- آب بنوشید

 

آب بنوشید

 

آخرین راه حلی که در این مطلب ارائه می دهیم مهم ترین دارو است. نوشیدن آب در طول روز، به صورت ناشتا و بعد از وعده های غذایی (نه در زمان غذا خوردن)، بهترین عادت رفتاری برای مبارزه با بسیاری از مشکلات سلامتی بدن است. اگر می خواهیم مانع از خشکی پوست شویم، باید به مقدار کافی آب به بدن برسانیم. مراقبت درونی و بیرونی از بدن بهترین راه برای از بین بردن خشکی پا است.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران