دسته بندی مطالب

۹ علامت سرطان که معمولا نادیده گرفته می شود!

۱۸ آذر ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

پی بردن سریع به سرطان و درمان آن کمک بسیار موثری به مبارزه و از بین بردن این بیماری می کند. به همین دلیل باید به تمامی علائمی که غیر معمولی به نظر می رسند توجه نمود. در صورت مشاهده علائم نگران کننده حتما باید با پزشک مشورت کرد. یکی از کارآمدترین روش ها در مبارزه با سرطان، زود پی بردن به آن است. گاهی بسیار سرگرم کارها هستیم و فراموش می کنیم که باید هر سال چکاپ انجام دهیم و حتی اگر درد هم احساس کنیم به سراغ پزشک نمی رویم.

آیا می دانستید سرطان علائم اولیه ای دارد که بسیاری از افراد از آن آگاه نیستند؟ در این مطلب خانومانه با علائم اولیه سرطان آشنا می شویم تا آگاهی کسب کنیم و درمان آن را هر چه سریعتر انجام دهیم.

 

9 علامت سرطان که معمولا نادیده گرفته می شود!

 

چرا باید هر چه زودتر سرطان را تشخیص داد؟

هر روز بر تعداد افرادی که بر اثر سرطان فوت می کنند افزوده می شود. تشخیص به موقع سرطان به جلوگیری از پیشرفت این بیماری و کاهش مرگ و میر کمک می کند. دیر پی بردن به علائم سرطان یکی از علت هایی است که باعث می شود درمان ها جواب ندهند. هر چه دیرتر از پیشرفت سلول های سرطانی اطلاع پیدا کنیم، امکان گسترش بیماری در قسمت های مختلف بدن بیشتر می شود. جلوگیری و شناخت به موقع، ابزارهای بسیار مهمی برای مبارزه با این بیماری است. داروها و درمان های جدید به بیماران این امکان را داده است که بیماری بدون بازگشت درمان شود.

 

علائم اولیه بیماری سرطان چیست؟

بسیاری از مردم ترجیح می دهند که در مورد سرطان صحبت نکنند و یا به آن فکر نکنند زیرا از آن می ترسند؛ درست مانند ترس از مرگ یا تصادف. اما اطلاعات کافی داشتن در مورد سرطان بهترین اسلحه برای مبارزه با این بیماری است. به همین دلیل است که باید به برخی علائم بدن که میزان پیشرفت سرطان را نشان می دهند توجه کنیم.

 

۱- سرفه های مداوم

سرفه می تواند به علت های مختلفی به وجود بیاید مانند آلرژی یا تغییرات آب و هوایی. اما اگر این سرفه ها تداوم داشته باشد و شما هم فرد سیگاری ای نباشید، حتما باید با پزشک مشورت کنید. سرفه می تواند علامت سرطان ریه، گلو یا حنجره باشد. همچنین باید در این صورت مراقب دردهای سینه نیز باشید که علائمی شبیه به برونشیت حاد دارد. این دردها می تواند شانه ها و دست ها را نیز درگیر کند.

 

۲- خونریزی بین دو عادت ماهانه

ممکن است زنان بعد از اتمام یک دوره قاعدگی خونریزی مشاهده کنند. اگر این مشکل در طول یک ماه چند بار اتفاق افتاد، می تواند به علت مشکلات هورمونی، استرس، تورم دهانه رحم یا سرطان مخاط رحم باشد.

  

۳- تب مداوم

سرطان خون یا لوسمی نوعی سرطان است که معمولاً از مغز استخوان شروع می‌شود و باعث شکل‌ گیری تعداد زیادی گلبول سفید غیرطبیعی می‌گردد و به سلول های خون حمله می کند. گلبول های سفید بیمار یا غیر عادی تشکیل شده بر توانایی بدن در جلوگیری و مبارزه با عفونت ها تاثیر می گذارند. تب مداوم یکی از علائم سرطان خون است.

 

مطلب پیشنهادی: علائم سرطان پوست چیست؟

 

۴- کاهش وزن

اگرچه کاهش وزن و خوش اندام بودن آرزوی هر زنی است، اما لاغر شدن بی دلیل یکی از نشانه های بیماری است. کاهش ناگهانی وزن می تواند نشان دهنده سرطان در فرد باشد.

 

۵- نفخ در ناحیه شکم

۱۰ درصد مردم که بیشتر آن ها زنان هستند از نفخ و درد همیشگی معده رنج می برند. این درد می تواند علامت قبل از شروع قاعدگی، عدم هضم غذا و تجمع گاز در معده باشد. اما اگر ورم معده و نفخ بیش از دو هفته به طول بیانجامد و با کاهش وزن و خونریزی خارج از قاعدگی همراه باشد حتما باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد تا در صورت بروز سرطان تخمدان درمان لازم هر چه سریع تر صورت گیرد.

 

۶- کبودی هایی که از بین نمی روند

اگر با جسمی برخورد کنیم یا به زمین بیفتیم طبیعی است که بدنمان کبود شود. اما مشکل زمانی است که کبودی ها بدون دلیل روی بدن ظاهر شوند یا برای بهبود کبودی زمان زیادی طول بکشد. کبودی می تواند علامت این باشد که پلاکت ها و گلبول های قرمز در سلامت نیستند و یا سرطان خون سبب شده تا خون اکسیژن را بدون جلوگیری از لخته شدن خون در بدن انتقال دهد.

 

۷- دردهای مفصلی

با انجام حرکت های بدنی ناگهانی یا فشار به بدن در اثر بد قرار گرفتن در یک موقعیت، احساس درد مفصلی طبیعی است اما اگر علت درد مشخص نباشد ممکن است یکی از علائم سرطان استخوان باشد. اگر بعضی درمان ها مانند استفاده از انواع کرم، ماساژ یا داروها به از بین رفتن درد کمک نکرد، حتما باید به متخصص استخوان مراجعه کنید.

 

۸- احساس درد درون چشم ها

گاهی ساعت های زیادی را به صفحه کامپیوتر یا تلویزیون خیره می شویم و این باعث قرمز شدن، پف کردن و خستگی چشم ها می شود. حتی ممکن است که از چشم ها اشک بیاید . اما اگر این مشکلات بیش از سه روز ادامه داشت و شما هم به مانیتور و تلویزیون نگاه نمی کردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید

 

۹- تغییر شکل سینه ها

زنان باید هر زمان که دوش می گیرند یا جلوی آینه می ایستند سینه های خود را معاینه کنند. در صورت ورم سینه (که ممکن است تا زیر بغل ادامه داشته باشد)، ترشح چرک از نوک سینه، تغییر در پوست و احساس درد در زمان غیر از دوران قاعدگی باید به پزشک مراجعه شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران