دسته بندی مطالب

۹ چیزی که در خانه نباید با آب تمیز شوند!

۲ تیر ۱۳۹۹۰ خانه و خانه داری

در حالی که آب یکی از قدرتمندترین پاک کننده ها می باشد؛ همیشه بهترین انتخاب نیست! درک توانایی قدرت تمیز کردن آب ساده که بسیاری از مواد دیگر را حل می کند و اغلب به آن حلال جهانی می گویند، بسیار دشوار است. اما به همان اندازه که می تواند موثر باشد، همیشه بهترین راه برای تمیز کردن نیست! در این مطلب سایت خانومانه به مواردی که نباید آن ها را با آب تمیز کنید اشاره خواهیم کرد.

 

9 چیزی که در خانه نباید با آب تمیز شوند!

 

۱- جواهر

 

تمیز کردن جواهرات

 

در حالی که برخی از جواهرات پس ار تمیز کردن با آب و صابون بسیار عالی به نظر می رسند برخی دیگر تیره تر از قبل می شوند. اگر مطمئن نیستید که جواهرات شما از چه موادی ساخته شده است، به خصوص اگر یک قطعه قدیمی است، بهتر است هنگام تمیز کردن آن از آب استفاده نکنید.

 

۲- پارکت

 

تمیز کردن پارکت

 

پارکت و کف های چوبی با نوعی ماده مقاوم در برابر آب نصب می شوند اما به مرور زمان می تواند از بین رود و آب به داخل آن نفوذ نماید؛ در نتیجه با گذشت زمان متورم می شود، تغییر رنگ می دهد و یا حتی خم می شود.

برای نگه داری کف های چوبی و پارکت از یک پاک کننده مخصوص پارکت و یک دستمال مایکروفیبر استفاده نمایید. اگر می خواهید همچنان به استفاده از آب برای پاک کردن پارکت ها ادامه دهید حداقل اطمینان حاصل نمایید که دستمال شما فقط مرطوب باشد (کاملا خیس نباشد).

 

۳- چرم

 

تمیز کردن چرم

 

اسباب چرمی، کفش های چرم و اکسسوری های چرمی نیاز به مراقبت های خاصی دارند تا زیبا نگه داشته شوند. در حالی که آب در بیشتر موارد تمیز کننده خوبی است، می تواند رگه هایی را روی چرم باقی گذارد که به مرور زمان منجر به ترک خوردن چرم می شود. بهترین روش برای تمیز کردن اینگونه اشیا استفاده از پاک کننده های مخصوص چرم می باشد.

 

۴- مبلمان چوبی

 

تمیز کردن مبلمان چوبی

 

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که حلقه ای از آب روی میز قهوه خوری شما ریخته شده باشد! آب علاوه بر تغییر رنگ چوب، موجب تورم و دیگر آسیب ها نیز می گردد. مبلمان چوبی خود را با پارچه مایکروفیبر تمیز کنید و سپس، از یک براق کننده یا نرم کننده چوب برای محافظت و درخشش آن استفاده نمایید. فراموش نکنید که تمیز کردن و نگه داری از وسایل چوبی یکی از نکاتی است که باید در خانه به آن توجه کنیم!

 

مطلب پیشنهادی: چند ترفند برای پاک کردن گرد و غبار

 

۵- برنج و نقره

 

تمیز کردن برنج و نقره

 

آب می تواند در کوتاه مدت لکه های برنج و نقره را از بین ببرد، اما در واقع ممکن است در طولانی مدت منجر به ایجاد لکه های بیشتری گردد. برای ایمن بودن و تمیز کردن و محافظت از وسایل خود، از یک پولیش و صیقل دهنده برنج و نقره استفاده نمایید. البته پیش از این نیز در مطلبی تحت عنوان کاربردهای جالب خمیر دندان در منزل بیان کردیم که یکی از کارکردهای خمیر دندان پاک کردن نقره و ظروف نقره ای است.

 

۶- آلت های موسیقی

 

تمیز کردن آلت های موسیقی

 

ساز چوبی مانند گیتار و پیانو؛ ساز فلزی مانند ساکسوفون یا ترومپت احتمالا ارزان نیستند! محافظت و مراقبت از سرمایه گذاری های مالی که روی این سازها کرده اید بسیار مهم است. در هنگام تمیز کردن سازهای موسیقی از آب دوری کنید! به جای آن از پاک کننده های مخصوص سازها استفاده نمایید. اگر مطمئن نیستید در ساخت آن از چه موادی استفاده شده است اطلاعات مربوط به سازنده را جستجو کنید تا از توصیه هایی که کرده اند استفاده نمایید.

 

۷- ابریشم

 

تمیز کردن ابریشم

 

اگر جنس ابریشمی مانند فرش و یا لباس ابریشمی و ساتن دارید که مطمئن نیستید می توانید آن را در خانه تمیز کنید، بهتر است به اتوشویی و قالیشویی های بیرون اعتماد کنید! اگر می خواهید در خانه ابریشم را تمیز کنید، حتما ابتدا هرگونه خاک سطحی روی آن را با یک برس تمیز و نرم بردارید و سپس، با مواد شوینده لطیف آن را بشویید.

 

۸- لوازم الکترونیکی

 

تمیز کردن لوازم الکترونیکی

 

خانه های ما مملو از ابزار الکترونیکی است که هر چند وقت یکبار به تمیز کردن مناسب نیاز دارند. از استفاده از آب بر روی لوازم الکترونیکی خودداری نمایید. زیرا آب می تواند به طور دائمی به اجزا حساس داخلی آن آسیب برساند. برای تمیز کردن آن ها از یک پارچه مایکروفیبر کمک بگیرید؛ گرد و خاک را با این پارچه جدا کنید، سپس با یک پارچه تمیز آغشته به کمی الکل لکه های موجود روی آن ها را از بین ببرید (الکل علاوه بر تمیز کردن لوازم الکترونیکی، آن ها را ضد عفونی هم می کند)

 

۹- پارچه مخمل و جیر

 

تمیز کردن مخمل و جیر

 

پارچه های نرم مانند مخمل و جیر انتخاب بسیار رایجی برای دکوراسیون خانه هستند؛ علاوه بر این، لباس های مخمل، کفش های جیر و خیلی موارد دیگر نیز از این نوع جنس وجود دارد. اما برای حفظ ظاهر زیبای آن ها باید با دقت تمیز شوند. آب می تواند رگه ها و لکه هایی را روی پارچه به جای بگذارد. برای تمیز کردن این پارچه های فانتزی از یک برس نرم استفاده نمایید تا خاک سطحی روی آن برداشته شود. برای تمیز کردن عمقی از یک تمیزکننده فومی اثاثه و لوازم داخلی استفاده کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران